Erzsébet-tábor: több száz fogyatékkal élő nyaralhat idén

Csaknem 400 fogyatékossággal élő ember számára biztosítanak kedvezményes üdülési lehetőséget az idén először meghirdetett speciális Erzsébet-táborok.

tt
2013. 05. 13. 13:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fogyatékossággal élők, illetve hozzátartozóik 4 speciális táborba jelentkezhetnek. Azok a családok, amelyekben az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a minimálbér összegét, vagyis a bruttó 98 ezer forintot, fejenként 2 ezer forintért mehetnek táborozni, ez a kedvezmény a kísérőkre is vonatkozik – hangsúlyozta az államtitkár. A többi jelentkezőnek 10 ezer forintot kell fizetnie az egyhetes táborozásért, a teljes ellátásért és a speciális programokért.

Soltész Miklós hozzátette: a cafeteria rendszerének átalakítása nyomán olyan programokat tudtak kiírni, amely nem csak az időseket és a családosokat, hanem a fogyatékkal élőket is segíti. Az a haszon, amit eddig kivittek az országból, most ezen társadalmi csoportok életét segíti üdüléseken és különböző táborokon keresztül – fogalmazott az államtitkár.

A program részeként átalakították és akadálymentessé tették a balatonőszödi volt pártállami üdülőt, amelyet eddig csak kiváltságosok használhattak – tette hozzá Soltész Miklós.

Nagy Anna, az Erzsébet-program szóvivője európai sikertörténetnek nevezte a programot, hiszen – mint elmondta – világszerte ritkaságnak számít az olyan magas támogatási arányú szociális program, amely ilyen sok emberhez elér. Az Erzsébet-programban idén eddig 135 ezer ember nyert lehetőséget nyaralásra, táborozásra, üdülésre, köztük 73 ezer gyermek. A program idén több mint 5 ezer fogyatékkal élő ember számára kínál speciális üdülési lehetőséget.

Most első alkalommal hirdetnek speciális táborokat is, két kategóriában. Az általános táborokba egyénileg is lehet jelentkezni, külön a gyermekeknek és a felnőtteknek, amelyeket komplex fejlesztési programelemekkel szerveztek meg.

A másik kategóriába a tematikus táborok tartoznak. A tánc- és drámatábor, illetve az alkotótábor 10 éven felülieknek, így felnőttek számára is nyitva áll. A táborokat a Magyar Speciális Művészeti Műhely tartja, amely csaknem 20 éve foglakozik ezzel. A programok között batikolás, festészet, kosárfonás és fotózás is szerepel.

Az érdeklődők május 20-áig jelentkezhetnek a program hivatalos oldalán keresztül. Idén eddig 135 ezer ember nyert üdülési lehetőséget, de még számos pályázat nyitva van, köztük őszi kirándulásoké, így ez a szám még jelentősen nőhet.

A programokra idén 3 milliárd forint áll rendelkezésre, amely kizárólag az Erzsébet-utalványok forgalmazásából származó bevételből származik – hangsúlyozta Nagy Anna.

Tapolczai Gergely (Fidesz) országgyűlési képviselő, a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének elnökségi tagja elmondta: a vonatkozó ENSZ egyezmény, illetve a magyar jogszabály is előírja, hogy a fogyatékkal élőknek joguk van az üdüléshez, pihenéshez és a szabadidőhöz úgy, hogy azt akadálymentes környezetben tölthessék el.

Orsós Zsolt vak sportoló, egykori paralimpikon, a szolidaritás nagykövete emlékeztetett rá, hogy 2010-ben indult egy program, amelynek során gimnáziumokban tartottak előadásokat arról, miként tudnak együtt élni és dolgozni a fogyatékkal élők, illetve az egészséges emberek. Idén először számos Erzsébet-táborba is eljut a program – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.