A felmérésbe Olaszország különböző szegleteiből 12 500 szívbeteg embert vontak be. A népes csoport egyik felével naponta 1 grammnyi halolajat – azaz omega 3-as telítetlen zsírsavakat – tartalmazó kapszulát szedettek, a másik felével placebót.
Öt éven át követték nyomon az alanyokat a milánói Mario Negri Gyógyszertani Intézet kutatói, és arra jutottak, hogy a két csoport tagjai ugyanakkora gyakorisággal kerültek kórházba szívpanaszok miatt. Egyaránt 12 százalékos volt a hányad, azaz a halolajkapszulások nem jártak jobban.
A halolaj, pontosabban az omega-3 nevű telítetlen zsírok nem csupán az érrendszert óvhatják, hanem a koraszülést is megakadályozhatják – számolt be róla korábban az MNO.
Egy 2012-es tanulmány szerint azoknak a kettes típusú diabétesszel rendelkező betegeknek az állapota, akik omega-3 zsírsavat szednek táplálékkiegészítőként, nem romlik, de nem is javul igazán.
Az olasz tanulmány csütörtökön jelent meg a New England Journal of Medicine amerikai folyóiratban. Donna Arnett, az Alabamai Egyetem tudósa megjegyezte, hogy a vizsgálati alanyok mindegyike nagyon nagy kockázatú volt szívbaj szempontjából, ezért gyógyszereket is szedtek, sokan koleszterincsökkentő sztatinokat.
„Úgy tűnik, hogy a halolaj már nem javított tovább a hatásos gyógyszerekkel is kezeltek állapotán” – mondta Arnett, nyitva hagyva a kérdést, hogy egészségesek vagy gyógyszerekkel nem kezeltek esetében van-e jótékony hatása a halolajkapszulának.