A tervezőpáros a vádak szerint hozzávetőleg egymilliárd eurós összeggel rövidítette meg az adóhivatalt és ezáltal az olasz államot 2004–05-ben. A 2012-ben kezdődött ügy egyike annak a kevés adócsalási esetnek, amelyek hírességeket érintenek és el is jutnak a bírósági szakaszba.
Az ügyészség szerint a páros azért adta el a D&G, valamint a Dolce & Gabbana márkákat egy Gado nevű, 2004-ben Luxemburgban alapított fantomcégnek, hogy elkerüljék a társasági adó megfizetését Olaszországban, ahol világviszonylatban is az egyik legmagasabb ez az adónem.
A tervezők, akik többek közt Madonnát és Naomi Campbellt is öltöztetik, tagadták a vádakat.
Gaetano Ruta ügyész szerdán azt mondta, Dolce és Gabbana voltak azok, akik közvetlen hasznot húztak az ügyletből. „A Gado 80 százalékban a D&G ellenőrzése alatt állt, az pedig felerészt Dolce, felerészt Gabbana tulajdona volt” – mutatott rá a kusza helyzetre. Az ügynek további öt vádlottja van, rájuk is szabadságvesztés kiszabását kérte az ügyész.
A Mario Monti vezette előző olasz kormány hadat üzent az adócsalóknak, a nagy sajtóvisszhanggal kísért rendőrségi akciók vagyonos embereket érintettek. A hírességeket érintő korábbi adócsalási ügyek rendre peren kívüli megegyezéssel értek véget Olaszországban: 2000-ben az azóta már elhunyt Luciano Pavarotti például több mint 12 milliót fizetett be az adóhivatal követelésére, a motorversenyző Valentino Rossi ennél is nagyobb összeget, 51 milliót törleszt egy 2008-as megállapodás szerint.