A helytelenül étkező gyerekek visszafordíthatatlan károsodást szenvednek, kisebb termetűek és gyengébbek, és agyi fejlődésük is visszamaradhat – idéz a tanulmányból a BBC hírszolgálata. A Save the Children azt kéri, hogy a G8-ak vezetői, akik a jövő hónapban Észak-Írországban találkoznak, kiemelten foglalkozzanak az alultápláltság elleni küzdelemmel. A jelentés etióp, indiai, perui és vietnami gyerekek ezrei körében végzett vizsgálatokon alapul.
A vizsgálat kimutatta, 19 százalékkal valószínűbb, hogy a hiányos táplálkozás következtében vézna gyermekek hibásan olvasnak el egyszerű mondatokat, például „A nap süt” vagy „Szeretem a kutyákat” típusúakat, mint kiegyensúlyozott étrenden élő társaik. Felnőttkorukban 20 százalékkal is kevesebbet kereshetnek, az alultápláltság gazdasági hatása pedig 125 milliárd dollárra rúghat.
Idén január elsejétől visszamenőleges támogatást kaphatnak az egyházi és egyéb nem állami intézményfenntartók az általuk étkeztetett gyermekek után.
Az Országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottsága állásfoglalásban sürgette a gyermekétkeztetés rendszeres ellenőrzését, a minőségi kifogások kivizsgálását, valamint a speciális étrendet igénylő gyermekek szakszerű ellátását.
„A rossz étkezés a fejlődő országokban számolás- és írástudatlansághoz vezet, ráadásul gátolja a gyermekhalandóság elleni küzdelmet” – mondta Jasmine Whitbread, a Save the Children International vezetője. „A krónikus alultápláltság hatásaitól a világon minden negyedik gyermek szenved, sok millió fiatal élet forog veszélyben.”
A G8-ak találkozóját megelőzően, június 8-án a brit kormány táplálkozási konferenciát szervez, amelynek napirendjén szerepel, hogy számos afrikai országnak van szüksége saját élelmezési tervre. „A konferencián részt vevő vezetőknek végre szembe kell nézniük az alultápláltság okozta válsággal, és fel kell venniük a harcot ellene” – mondta Jasmine Whitbread.