A cumisüvegek minden fajtáját betiltaná, hogy szoptatásra ösztönözze az anyákat az a törvényjavaslat, amelyről a héten szavaz a szocialista többségű venezuelai parlament. A törvényjavaslatot ismertető szocialista párti képviselő, Odalis Monzon szerint az anya és gyermeke közötti szeretet megsínyli a cumisüveges táplálást. Mint elmondta: a szoptatás népszerűsítésére és támogatására 2007-ben hozott törvény nem tartalmazott semmiféle szankciót a cumisüvegek használata ellen. Ugyanakkor az új törvény elfogadása esetén lehetséges retorziókról nem szólt.
Monzon kifejtette, hogy bizonyos esetekben lehetnek kivételek a törvény alól: például ha az édesanya meghalt, illetve ha az anyának nincs elegendő teje. Azt azonban nem közölte, hogy meddig kellene szoptatni a gyermekeket.
Elemzők úgy vélekednek, hogy az ilyen típusú törvények csak hergelik az ellenzék táborát, amely szerint az állam máris túlságosan belenyúl az emberek magánéletébe. Egy 27 éves caracasi édesanya úgy fogalmazott: az anyák addig szoptatnak, amíg szükségét látják. „Az én lányom hét hónap után abbahagyta a szopást. Mit tehetnék? Kényszerítsem rá?” – tette fel a kérdést.
„Fel vagyok háborodva! És mi van azokkal a csecsemőkkel, gyerekekkel, akik édesanyjának önhibáján kívül nincs teje vagy beteg, és emiatt nem tudja szoptatni gyermekét? Az a kisbaba nem kap majd enni? – tette fel a kérdést a hír hallatán dr. Radványi Noémi. A gyerekorvos szerint minden anya ösztönösen a legjobbat akarja gyermekének, így nyilván mindent megtesz azért, hogy szoptassa. A csecsemő számára a legkiválóbb táplálék az anyatej, de vannak olyan esetek, amikor az anya kénytelen cumisüvegből táplálni a csemetét. Nem lehet általánosítani, mindig az egyénhez szabottan kell nevelni – hangsúlyozta dr. Radványi Noémi.
Számos jótékony hatása van az anyatejnek. Korábbi vizsgálatok bizonyítják, hogy a szoptatott csecsemők jobban reagálnak az oltásokra, ugyanis az anyatej segíti a kisbaba saját immunrendszerének érését, és csökkenti a gyermekkori rák kockázatát. Az elvégzett vizsgálatok azt mutatják, hogy azoknak a felnőtteknek, akiket csecsemőkorukban szoptattak, a koleszterinszintjük alacsonyabb, mint nem szoptatott társaiké. Egyes vizsgálatok szerint a szoptatott gyermekeknek magasabb az IQ-juk. Az anyatejben lévő koleszterin és más zsírfajták segítik az idegszövet növekedését. A kutatások kimutatták, hogy a szoptatott csecsemők körében ritkábban és kevésbé súlyos formában fordulnak elő felső légúti fertőzések, nehézlégzés, tüdőgyulladás és influenza. Vizsgálatokkal bizonyították azt is, hogy kisebb az esély a depresszióra, ha szoptatják a babát.
(forrás: La Leche Liga Magyarország)