Hogyan éljük túl a hőséget? Segítünk!

Másodfokú hőségriasztást rendelt el az ÁNTSZ. Na de hogyan éljük túl a hőséget? Az mno.hu összegyűjtötte a hőségtúlélési tippeket.

kn
2013. 06. 17. 15:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Másodfokú hőségriasztást rendelt el hétfő déltől péntek éjfélig az országos tiszti főorvos – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Ahogyan emelkedik a hőmérséklet, úgy nő szervezetünk terhelése, ezért fontos, hogy alkalmazkodjunk a meleg és a forró napokhoz – hívta fel a figyelmet az ÁNTSZ.

A napi átlaghőmérséklet 5 Celsius-fokos emelkedése 10 százalékkal növeli az összes halálokok miatti halálozás kockázatát, 12 százalékkal a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálozás kockázatát és 15 százalékkal a szívpanaszok és „általános rosszullét” miatti sürgősségi mentőhívások számát – olvasható a szervezet honlapján. Az ÁNTSZ adatai szerint 2010-ben Budapesten 25,5 százalékkal, míg országosan 22,2 százalékkal több halálesetet regisztráltak a hőségriasztások idején.

A fenti tények ismeretében ezért akár életbevágóan fontos lehet alkalmazkodni a nagy forrósághoz. Az ÁNTSZ azt javasolja, hogy ha van rá lehetőségünk, zuhanyozzunk langyos vagy hideg vízzel naponta akár többször is. Érdemes ventilátort használni, vagy 1-2 órát légkondicionált helyiségben tölteni. A déli órákat lehetőség szerint töltsük zárt helyen, sötétített szobában. Fogyasszunk sok vizet, teát, szénsavmentes üdítőt, jót tesz a paradicsomlé, az aludttej, a kefir, a joghurt és a levesek. Tartózkodjunk viszont a kávétól, az alkoholos, cukros vagy szénsavas üdítőktől. A szabadban érdemes széles karimájú kalapot, napszemüveget viselni. Az ÁNTSZ azt tanácsolja, hogy hordjunk világos színű, bő szabású, pamut öltözetet és használjunk bőrtípusunknak megfelelő fényvédő krémet.

A hőségre különösen érzékenyek a várandós és szoptató anyák és csecsemőik. Lehetőleg ők ne tartózkodjanak a szabadban 10 és 16 óra között, ha ez mégis elkerülhetetlen, akkor keressenek árnyas, szellős helyet. Érdemes a lakásban a pihenésre szánt hely ablakát napközben bezárni és elsötétíteni. A gyerekek a klímaberendezésekre sokkal érzékenyebbek, így ezeket mértékkel használjuk, a külső hőmérsékletnél csak 4-5 fokkal alacsonyabbra beállítva. Harminc százalékkal növelhetjük szervezetünk hűtését, ha bevizezzük a hajunkat és a gyermekeink haját.

Óvjuk a csecsemőket, a gyerekeket a napfénytől: adjunk rájuk vékony kalapot. Különösen igaz ez a csecsemőkre, a kisdedekre, akik kevés hajuk és vékony koponyacsontjuk miatt fokozott veszélynek vannak kitéve. Semmiképpen ne napozzunk vagy napoztassuk a gyereket 10 és 16 óra között, várandós anyák óvják a magzatot is az erős sugárzástól, napozáskor fedjék be a hasukon a méh területét.

Nem kell megijedni, ha a gyermek étvágya csökken a nagy melegben, viszont nagyon fontos, hogy fogyasszanak folyadékot. Ha a pelenka 2-3 óránként nedves, akkor nyugodtak lehetünk, eleget ivott a gyermekünk. Kiemelt figyelmet kell fordítani a szoptatós anyákra, mivel ők a szoptatással biztosítják gyermekük folyadékigényét.

A gyerekeken és kismamákon túl a hőség különösen megviseli a betegeket és az időseket is, főleg ha gyógyszert szednek. A hőségben fontos sok folyadékot fogyasztani a gyógyszert szedők esetében is. Ki kell emelni a vérnyomáscsökkentőt, illetve vízhajtót szedő betegeket, mivel az ezen gyógyszerkészítményeket alkalmazó betegek esetén a hőség miatt fokozott a hirtelen vérnyomáscsökkenés veszélye – hívja fel a figyelmet közleményében az ÁNTSZ. Előfordulnak olyan készítmények is, amelyek fényérzékenységet okoznak, ezért szedésük mellett a napozás vagy a szolárium nem javasolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.