Menopauza: hatástalan az eddig jónak hitt módszer

A menopauza elején, általában az ötvenedik év környékén adott hormonpótlás nem segíti és nem is károsítja az agyműködést, mint ahogy azt eddig gondolták.

tt
2013. 06. 28. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kutatók arra az eredményre jutottak, hogy az 50-55 éves nők, akik ösztrogén- vagy ösztrogén- és progeszteronpótlást kaptak, ugyanolyan jól teljesítettek a memóriavizsgán, mint akik placebót szedtek.

„Az derült ki, hogy a hormonkezelésnek nincs hosszú távú hatása az agyi funkciókra” – összegezte Mark Espeland, a tanulmány vezető szerzője, az észak-karolinai Winston-Salem Orvosi Egyetem munkatársa.

Korábbi kutatások arra az eredményre jutottak, hogy a változókori tünetek, a hőhullámok, a hüvelyszárazság és az alvászavarok kezelésre adott hormonpótlás tartós memóriaproblémákat okozott 65 év feletti nőknél. A képalkotó eljárások arra is rávilágítottak, hogy a hormonkezelésen átesett nők agya kisebb, mint a placebót szedő pácienseké.

Az amerikai kormány Betegségmegelőzési Akciócsoportja legújabban azt javasolja, a menopauzán átesett nők ne részesüljenek hormonpótlásban, mivel az növeli a szívpanaszok, a szélütés, a mellrák és a memóriavesztés kockázatát.

Egyes tudósok szerint mégis létezik olyan időszak a menopauza elején, 50-55 év között, amikor a szívbetegség kockázata nélkül lehetséges a hormonkezelés. Arról azonban eddig nem volt adat, hogy az agy működésére milyen hatással van a korai pótlás.

Az új kutatásban 1326, 50-55 éves nő adatait elemezték, hogy kiderítsék, segíti vagy károsítja az agyat a korai hormonpótlás. A vizsgálat kezdetétől nagyjából hét éven át kaptak a részvevők ösztrogént, ösztrogént és progeszteront vagy placebót, majd a kezelés után még 14 éven követték őket.

A követési időszakban telefoninterjúk során agyi képességeiket vizsgáló kérdésekre kellett válaszolniuk. Abban a nullától ötvenig terjedő pontozásban, ahol az alacsony szám gyengébb teljesítményt jelent, mindhárom csoport átlaga 38 lett. Más teszteken, például az összpontosítást vagy a munkamemóriát vizsgáló pontozáson is azonosan teljesítettek a csoportok.

„Tehát a fiatalabb nőknek adott hormonpótlás nem okozott annyi problémát, mint az idősebb asszonyok esetében” – kommentálta a Journal of American Medical Association című szaklapban megjelent tanulmányt szerkesztőségi cikkében Francine Grodstein, a bostoni Női Klinika és a brighami Orvosi Egyetem professzora.

A kutatást vezető Espeland szerint a különböző hatásokat magyarázhatja, hogy az idősebbek létező memóriavesztését a hormonpótlás felgyorsíthatja, és az is lehet, hogy a női agy alkalmazkodik a változókor utáni alacsonyabb hormonszinthez, a kezelés pedig megzavarhatja a folyamatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.