Szervátültetés: bármikor lehet belőlünk donor

Magyarország az elsők között, már 1972-ben rendelkezett arról, hogy minden állampolgár automatikusan szervdonor, kivéve, ha másként rendelkezik.

tt
2013. 06. 18. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Izraelben a napokban javasolt törvénymódosítás szerint az izraeliek autóvezetői jogosítványuk megújításakor automatikusan bekerülnének a szerveket adományozók adatbázisába, kivéve, ha írásban közlik ellenvetésüket az egészségügyi minisztériummal.

Halottak esetében pedig ezentúl nem lenne szükség a család egyetértésére a szervek átültetéséhez, az eddigi beleegyező nyilatkozat helyett csupán tiltakozó nyilatkozatok lesznek, amelyekkel a rokonok megakadályozhatják szeretteik szerveinek felhasználását.

Izraelben az utóbbi években a lehetséges esetek felében a családok ellenkezése miatt meghiúsultak a mások életét megmentő szervátültetések, pedig a betegek hosszú várakozólistákon várják a szervadományokat, és az egészségügyi rendszer is képes lenne elvégezni a műtéteket.

Hazánk július elsejétől teljes jogú tagja lesz az Eurotransplantnak, az erről szóló megállapodást május végén írták alá Budapesten. A megállapodással nyolc tagország közös várólistájára kerülnek fel a szervátültetésre váró betegek, akik így egyszerűbben és gyorsabban juthatnak a jövőben donorhoz.

 

Hamarosan már nem kell Ausztriába menniük azoknak, akik tüdőtranszplantációra szorulnak, mivel fél éven belül itthon is elérhetővé válik a beavatkozás.

Jáel German, a Jes Atíd (Van Jövő) párthoz tartozó miniszter asszony ennek a helyzetnek a megváltoztatása érdekében szándékozik módosítani a 2008-ban megszövegezett eddigi törvényt belgiumi, spanyol, francia és portugál példák alapján, az ottani jogszabályokhoz hasonlóan automatikussá téve az adományozást.

Izraelben a szervek adományozását megnehezíti, hogy a különösen vallásosok egy része úgy véli, a halottakat teljes épségükben kell eltemetni, csak így tudnak újraéledni a Messiás eljövetele után, a feltámadáskor.

German egy másik javaslatban azt is kezdeményezte, hogy a heteroszexuális párok mellett az azonos nemű párok és az egyedülálló szülők számára is tegyék törvényessé a béranyák igénybevételét. Ezt a jogszabályjavaslatot azonban, szemben a szervdonor-szabályozással, nehéz lesz elfogadtatnia a kneszetben, mert alapvető törvények megváltoztatását igényli, és kiválthatja az egyik koalíciós partner, a Bájt Hajehudi (Zsidó Haza) párt ellenkezését – írta a Háárec.

„Magyarországon az 1997. évi egészségügyi törvény szabályozza a feltételezett beleegyezés elvének megfelelő transzplantációs célú szervkivételek lehetőségét elhunytakból. Ez alapján elmondható, hogy hazánkban az elhunyt még életében megfogalmazott írásos tiltakozó nyilatkozattal megtilthatja, hogy a halála után eltávolítsák szerveit átültetés céljából, de az elhunyt halála után a hozzátartozók nem tilthatják meg a szervek felhasználását, és elsősorban ez az, ami általában feszültséget kelt ezekben az esetekben” – mondta el az MNO-nak Mihály Sándor, a Szervkoordinációs Iroda igazgatója.

Bár hazánk ezen a téren az elsők között volt – már egy 1972-es törvény is a fentiekhez hasonlóképpen rendelkezik – a lakosság 46 százaléka van tisztában ez irányú jogaival. Mindezek mellett számolni kell a rokonok, hozzátartozók tiltakozásával is.

„Magyarországon a halál, és az agyhalál kérdése máig tabunak számít. Nem beszélünk róla, nem ismerjük a szó egészségügyi értelemben vett jelentését, és az állapot velejáróját, kimenetelét – fejtette ki Mihály Sándor.

A szervdonáció számokban

A szervhiány napjainkban világprobléma, mert bár az életkor egyre tolódik kifelé, a végstádiumú szervelégtelenség miatt egyre többen várnak donorszervre. Magyarországon 2012-ben 143 agyhalott szervdonorból összesen 394 szervkivétel történt, és ebből 303 szervbeültető műtétet hajtottak végre. Jelenleg hazánkban 1100-an várnak valamilyen szervre, ez háromszor annyi, mint amennyi műtétet a tavalyi évben el tudtak végezni.

További információ az Országos Szervkoordinációs iroda honlapján található.

„Az agyhalál esetén, amikor – a szív–tüdő-halállal ellentétben – az állapot végérvényes és visszafordíthatatlan, a néhai beteg halott, de a laikus hozzátartozó számára nehezen érzékelhető a látottak alapján a különbség a megelőző napon tapasztaltakhoz képest. Az EKG-jelet látja, az önálló lélegzést gép helyettesíti, esetenként a meleg kezet is érzi, így ezen állapot alapján nem halottként, hanem súlyos állapotú betegként véli látni a hozzátartozót, nem tud azonosulni a halállal. Nehéz megérteni, hogy innen nincs visszaút. Néha viszont a család tiltakozása miatt hiúsulnak meg – más számára – életmentő szervátültetések” – tette hozzá a Szervkoordinációs Iroda igazgatója.

„A napokban fogalmaztunk meg egy beadványt az Emmi felé az Egészségügyért Felelős Államtitkárságon keresztül, amelyben javasoltuk, hogy az agyhalállal, a szervdonációval és szervátültetéssel kapcsolatos alapismeretek kerüljenek be a kötelező középiskolai oktatásba, ahol az utolsó évben, a felnőttkorúvá válás küszöbén hatékonyan lehet a témáról beszélgetni az új generációval, akik aztán otthon, a családban szüleikkel is meg tudják beszélni az órán hallottakat, és információ birtokában tudják gyakorolni az önrendelkezési jog idevonatkozó részét” – mondta el az MNO-nak Mihály Sándor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.