47 év után kapja vissza a levágott karját

Egy amerikai orvos visszaadta egy hajdani vietnami katona 1966-ban amputált karját.

tt
2013. 07. 01. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A 74 éves Sam Axelrad 47 év elteltével hétfőn találkozott először egykori páciensével, a 73 éves Nguyen Quang Hunggal, aki a vietnami háborúban az Egyesült Államok ellen harcolt.

A Dél-Vietnami Nemzeti Felszabadítási Front (Viet Cong) egykori katonáját az An Khe-i amerikai támadás során lőtték meg a karján, majd sikerült elmenekülnie, és egy rizsraktárban bujkált három napig, míg egy amerikai helikopter rá nem akadt. A Phu Cat-i tábori kórházba került. „Úgy éreztem magam, mint a hal a vágódeszkán. Nem tudtam, megölnek-e vagy életben maradok” – emlékezett Hung. „Amikor hozzám került, jobb alkarja már padlizsánlilára színeződött. Az életét csak úgy lehetett megmenteni, hogy könyök fölött levágtam a beteg testrészt” – mesélte Axelrad, az akkor 27 éves katonai orvos.



A műtét után Hung nyolc hónapig lábadozott, majd fél éven át segédkezett az amerikai orvosoknak. A háború végéig városában, An Kheben is gyógyítással foglalkozott. Később a helyi önkormányzatnál dolgozott, nyugdíjasként pedig rizsültetvényére vonult vissza. Axelrad segédei annak idején leégették a húst a testrészről, a csontokat dróttal összefogták és az operáció emlékéül az orvosnak ajándékozták. „Nem mondhatni, hogy ez volt a háborús gyakorlat, de kedves gesztusnak tartom, mert jótettünkre emlékeztet” – értékelte Axelrad.



A doktor a háború után urológusként dolgozott Texasban. Évtizedeken át nem nyúlt a szekrényében őrzött katonai zsákjához, mert nem kívánta újraélni azokat az időket. Néhány évvel ezelőtt mégis megtalálta a csontokat, és elgondolkodott, mi lehet most a kar eredeti tulajdonosával, Hunggal. Elhatározta, visszaviszi a csontokat Vietnamba, megkeresi régi betegét, és visszaadja neki. Nem tudta, Hung életben van-e, és azt sem, hol kezdje a kutatást. Tavaly nyáron Hanoiba utazott, a szerencse pedig segítségére sietett. Meglátogatta a Metropol Hotel alatti régi háborús bunkert, ahol az idegenvezetőről kiderült, újságíró, akit rendkívül érdekeltek az orvos katonatörténetei.

Egy nagy példányszámú helyi lap beszámolt a Hung után kutató orvosról. Az írás pedig az egykori páciens sógorának kezébe került, aki fel is vette a kapcsolatot a szerkesztőséggel. Az újságíró megszervezte a találkozót, és tolmácsként segítette a két veteránt. A két férfi Hung otthonában látta viszont egymást 47 év után, tréfálkoztak, melyikük emlékszik jobban a háborúra, mely hajdan ellenségekké tette őket. A vendéglátó vacsorával kínálta az orvost és családját, bemutatták egymásnak gyermekeiket, unokáikat. Meglepte, hogy ennyi ideig őrizték a karját, de őszintén örült, hogy visszajutott hozzá, és majd együtt temetik el vele.

Axelrad örömmel értesült arról, hogy egykori betege boldog életet él. „Óriási meglepetés, hogy csaknem fél évszázad után viszontláthattam a doktort, és a testrészem is újra az enyém. Büszke vagyok, hogy véremet ontottam hazám újraegyesítéséért, és szerencsésnek tartom magamat azokhoz a bajtársakhoz képest, akik sosem tértek haza a háborúból” – összegezte a találkozó után az egykori katona.

Több mint négy évtized után így még reménykedhet, hogy megkapja a hadirokkanti nyugdíjat. Kérelmét mindeddig elutasították, nem tudta ugyanis bizonyítani, hogy karját a háborúban veszítette el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.