Mindössze 32 példányát jegyzik az utolsó császári dinasztia, a Csing idején, 1897-ben kiadott bélyegnek, a „kis vörös adódollárnak”, amely Kína legritkább szabályosan kiadott bélyege – olvasható az Interasia aukciósház közleményében.
Az apró értéktárgy fényes vörös színe a kínai kultúrában a szerencse szimbóluma, ritkaságát pedig az adja, hogy a „Csing-dinasztia postaszolgálata, egy dollár” feliratot túl kicsinek találták rajta, ezért másodszor is rányomtatták.
Kínai, hongkongi és ázsiai bélyegek háromnapos árverésén talált vevőre a ritkaság. Az aukció az Interasia közleménye szerint 71,9 millió hongkongi dollár, mintegy 2,1 milliárd forint összbevételt eredményezett. „A filatélia különleges szerepet játszik a kínai kultúrában, a ritka bélyegek éppoly fontos jelképek és kincsek, mint a művészeti alkotások” – magyarázta Jeffrey Schneider, az aukciósház igazgatója.
A Szun Jat-szen kínai forradalmár véletlenül fordítva nyomott arcképét viselő bélyegritkaság tavaly októberben több mint 700 ezer hongkongi dollárért, körülbelül 21 millió forintért talált vevőre Hongkongban. A kontinentális Kína lakói rendszeres vásárlói a város műtárgy-, ékszer- és boraukcióinak, Hongkong pedig Ázsia árverési csomópontjának és a hatalmas kínai piac kapujának tekinti magát.