A belépőt egyelőre csak tíz napig, a Japán nemzeti jelképének számító, szakrális tisztelet övezte 3776 méter magas hegyre vezető útvonalak felénél fogják beszedni a turistáktól, a fizetés önkéntes lesz.
A lépésről azután döntött a hegy lábánál fekvő önkormányzatok, az ott lakó emberek és utazási irodák képviselőiből álló bizottság, hogy nemrég az UNESCO a világörökség részévé nyilvánította a Fudzsit. A helyiek attól félnek, hogy emiatt a nyári mászószezonban már most is túlterhelt hegyen tovább nő majd a forgalom, nehezebbé és drágábbá téve a környezet megóvását és a csúcs állapotának megőrzését.
A hegyet évente százezrek keresik fel a nyári csúcsidőszakban, a mászók által okozott talajerózió helyreállítása, a szemétszedés, a nyilvános illemhelyek fenntartása és más közfeladatok ellátása pedig jelentős terhet ró a környékbeli önkormányzatokra.
A július végi díjszedési próbaidőszak alatt a helyi hatóságok a mászók véleményét is kikérik, s ennek figyelembe vételével döntenek majd arról, hogy jövőre az egész nyárra bevezessék-e az ezer jenes belépőt.
A vulkán megmászásának fizetőssé tétele már 2001-ben is felmerült, 2011-ben pedig a csúcsra vezető négy útvonal egyikének otthont adó település, Fudzsijosida be is akarta vezetni a díjszedést, azonban a látogatószám esésétől és a kedvezőtlen gazdasági hatásoktól tartva végül elállt az ötlettől.
Több százan még az éj leple alatt vágtak neki a 3776 méteres csúcs megmászásának július elsején, hogy a szigetországban szakrális tisztelet által övezett hegy tetejéről nézhessék meg a naplementét. A tömött sorokban haladó, az utat fáklyával megvilágító mászók pechére azonban a ködös időjárás miatt a kilátás korántsem volt káprázatos – jelentette hétfőn az NHK japán televízió.
A helyi hatóságok megduplázták a hegyi vezetők számát a Fudzsin a világörökséggé nyilvánítást övező érdeklődés okozta forgalomnövekedés miatt. Egyúttal arra figyelmeztették a turistákat, hogy tartózkodjanak a csúcs egy éjszaka alatt, pihenés nélkül való megmászásától, mivel az komoly egészségügyi kockázatokkal jár. A Fudzsit évente mintegy 300 ezer ember mássza meg, de a hatóságok az idei – augusztus végéig tartó – mászószezon során ennél jóval több turistára számítanak.