Utunk első állomása a Pákozd-Sukorói Arborétum és Szabadidőpark volt, ahol Sarf György, az intézmény vezetője elmondta, jelenleg egy nagyszabású interaktív kiállításon dolgoznak a Magyar Természettudományi Múzeum munkatársaival közösen. Céljuk, hogy egy minél látványosabb installációt állítsanak össze a Velencei-tó és a hegység természetrajzáról. Sarf hangsúlyozta, mekkora jelentősége van a tóparti bicikliútnak, és hozzátette, nem csak azoknak ajánlja a parkot, akik éppen a strandoktól kicsit távolabb is szeretnének szabadidős programot választani maguknak.
Tóth István, Gárdony polgármestere kifejtette, a tóparti szolgáltatások most már olyan szinten vannak, hogy kielégítik azokat az igényeket, amiket a hozzánk érkező turisták elvárnak. Kiemelte az utóbbi években felépült épületek fontosságát, kiváló kirándulási célpontnak tartja a pákozdi Katonai Emlékparkot, az agárdi Gárdonyi Géza Emlékházat és a közelében található rönkvárat.
A város polgármestere elmondta, kiemelt feladatuknak tekintik a tó partjának rendbetételét, ugyanis a hatvanas-hetvenes években épült betonfalak rossz állapotban vannak, ezért a 2014–2020-as, európai uniós forrásokkal támogatott programnak fontos eleme a partfalak felújítása. Hozzátette: a felszíni vízelvezetés felújítása, korszerűsítése is előnyt élvez.
„Több százmillió forintra van szükség egy-egy terület rendbetételére. Bízunk benne, hogy a következő hétéves ciklusban önkormányzatunk tud sikeresen pályázni, és a Velencei-tó déli partján is szép partszakaszok alakulnak ki, mint ahogyan már az ország néhány településén megtörtént” – mondta el Tóth István.
Az ősz folyamán elkezdődik egy jelentős kerékpárút fejlesztése is a tó déli partján. A polgármester úgy látja, ez a beruházás pozitív hatással lesz a helyi turizmusra. Kifejtette: „nem egy gyors pályára kell gondolni, hanem olyan kerékpárútra – helyenként sétánnyal erősítve –, ami egészen a tópart közeléig lejön.”
A kerékpárút mellé pihenőket is terveznek építeni kerékpárponttal és büfével, így az nem csak a biciklistáknak lehet vonzó. A polgármester reményét fejezte ki, hogy a beruházásnak köszönhetően a tóparti területek felértékelődnek, és idővel „egyre több vállalkozó, befektető fogja azt érezni, hogy ha itt Agárdon, Gárdonyban épít valamit, akkor az viszonylag rövid időn belül megtérülhet”.