Nyaralás előtt hat héttel oltassunk

Utazás előtt hat héttel érdemes felkeresniük az oltóközpontokat azoknak, akik a mediterrán, az ázsiai vagy az afrikai országok valamelyikébe utaznak.

tt
2013. 07. 12. 13:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember felhívta a figyelmet arra, hogy ezt az időt érdemes betartani, mert vannak oltások, amelyeknél ismétlésre is szükség van. Az oltóközpontokban nemcsak a különböző oltásokat adják be az utazóknak, hanem a célországról teljes körű egészségügyi, higiéniai felvilágosítást is adnak – közölte a szakember.

Az ország 13 megyei oltóközpontjában – egy-két kivétellel – a világon elérhető valamennyi oltóanyag rendelkezésre áll. Jelenik Zsuzsanna elmondta, a célországnak megfelelő oltás beadása előtt kikérdezik az utazót, hová megy, milyen céllal, meddig lesz külföldön. Továbbá felmérik az aktuális egészségi állapotát, hogy az utazónak van-e valamilyen krónikus betegsége, allergiája, és milyen gyógyszereket szed.

A nőknél rákérdeznek a várandós állapot lehetőségére is. Ez azért fontos, mondta a szakember, mert például a sárgaláz ellen adott oltásban úgynevezett élő, gyengített vírus van, amely nem adható várandósoknak és immunhiányos betegségben szenvedőknek.

Az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Utazás-egészségügyi Oltóközpont főorvosa elmondta, hogy az utóbbi években kedvelt úti cél lett Kelet-Ázsia, Indonézia, a Fülöp-szigetek, valamint afrikai országok. Magyarországon évente 12-18 ezer ember kap oltást a központokban. A legjellemzőbbek a kötelező körbe tartozó vakcinák: a sárgaláz, továbbá a hepatitisz A, a tetanusz, a hastífusz és a szamárköhögés elleni oltás. Ez utóbbit azoknak is ajánlják, akik nem egzotikus országba utaznak – tette hozzá.

A legjellemzőbb reakciók az oltás helyén jelentkező bőrpír, esetleg gyenge izomlázszerű fájdalom. Az oltások átlagosan 6000 forintba kerülnek, a tetanusz oltás ennél olcsóbb, 2000 forint körül van. A legdrágább vakcina 15-16 ezer forint, ugyanakkor ezek általában sorozatoltások, és több évre adnak védettséget.

Jelenik Zsuzsanna kérdésre válaszolva elmondta: kevés adatuk van arról, hány ember tér haza betegen egy-egy útról. A leggyakoribb a hasmenéses megbetegedés, és évi tíz alatt van a maláriás megbetegedések száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.