Elárverezik Napóleon végakaratát

Kalapács alá került Napóleon végakaratának egy szakasza. A dokumentum értékét 30 millió forintnak megfelelő összegre becsülik.

kn
2013. 09. 20. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két záradék az Artemisia Auctions november 6-i árverésének tételei között szerepel, a dokumentumok értékét előzetesen 80-120 ezer euróra (23,75-35,6 millió forintos összegre) becsülik – írta csütörtöki számában a Le Figaro című lap.

A záradékok hiteles másolatát Montholon grófja, Napóleon szárnysegédje jegyezte le 1821. április 16-án Szent Ilona szigetén, nem sokkal az egykori császár május 5-én bekövetkezett halála előtt. Az iratokat az teszi különösen értékessé, hogy ezek az utolsó, még magánkézen lévő passzusai Napóleon testamentumának.

„Szeretném, ha a hamvaim a Szajna partján nyugodnának, az általam hőn szeretett francia nép közelében” – hangzik az első klauzula.

Napóleon a másodikban megnevezte végrendeletének végrehajtóit – Montholon mellett Bertrand és Marchand grófokat – és felosztotta Szent Ilonán lévő javait, így elkerülendő, hogy az ingóságokat zár alá vegyék – magyarázta az Artemisia aukciósház. A bútorokat, ékszereket, könyveket és egyéb tárgyakat Napóleon egyébiránt hű támogatóira és az anyjára hagyományozta.

Bonaparte Napóleon több példányt is írt végrendeletéből. Már nagyon gyenge volt, amikor megírta ezt a két záradékot, és szárnysegédjét kérte meg arra, hogy készítsen másolatot, mert attól tartott, hogy az angolok megsemmisítik az eredetit – mondta Pierre-Jean Chalencon, a Francia Napóleon Kör titkára.

Montholon ugyanolyan papírt, tintát és tollat használt, mint Napóleon, és több helyen is kézjegyével látta el a másolatot. Napóleon egyébiránt nem tévedett az angolokkal kapcsolatban, a britek ugyan megőrizték a korzikai végrendeletét, de csak évtizedek múltán adták át a franciáknak. (A végrendelet eredetije manapság a párizsi nemzeti levéltárban látható.)

A két záradék Montholon-féle másolata tehát hasznosnak bizonyult, mert Párizsba visszatérve Bertrand és Montholon bemutatta azt a Napóleon ügyeit intéző bankárnak, így végre tudták hajtani a testamentumban foglaltakat. A záradékokat Montholon gróf leszármazottai bocsátják áruba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.