Inkább az öngyilkosságot választják a fiatal lányok

Nyolcéves menyasszony halálhíre sokkolta a héten a sajtót. Jemenben nem ritkák az ehhez hasonló történések.

Werkner Anita
2013. 09. 15. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolcéves menyasszony halálhíre sokkolta hétfőn az Arab-félszigetet és a nemzetközi sajtót: a beszámolók szerint a kislány a nászéjszakáján belehalt a felnőtt férjével való közösülésbe. Ravánt egy negyvenes éveiben járó szaúd-arábiai férfihoz adták hozzá; a lánynak a nászéjszakán szétszakadt a méhe. Azt egyelőre nem tudni, hogy a férfit őrizetbe vették-e vagy sem.

Ravánért egyébként tízezer riált (körülbelül 600 ezer forintot) kapott a mostohaapja. Az eset kapcsán – nem meglepő módon – az emberjogi szakértők ismét sürgetni kezdték egy olyan törvény elfogadását, amely csak 18 év fölött engedélyezné a házasságot.

Jemenben egyáltalán nem ritka, hogy kiskorú lányokat adnak férjhez. A potenciális vőlegények több száz dollárt fizetnek az elszegényedett családoknak lányaikért. A Mirror.co.uk hírportál beszámol egy olyan felmérésről, mely szerint a jemeni nők legalább negyedét már 15 éves koruk előtt megházasítják.

2007-ben megpróbáltak érvénybe léptetni egy olyan jogszabályt Jemenben, mely 17 évben jelölte volna meg a házassághoz szükséges korhatárt, de ezt 2009-ben elvetették, mivel a törvényhozók az iszlámmal ellentétesnek nyilvánították a szabályozást.

Jemenben – főleg vidéken – társadalmilag még mindig elfogadott a gyermekek kényszerházassága. Ennek a gyakorlatnak mély kulturális és vallási gyökerei vannak. Egy igen prominens iszlám pap, Abdul Madzsid al-Zindani is a 2007-es törvény ellen kampányolt, kijelentve, hogy a szabályozás támogatóit hitehagyottaknak kell tekinteni – emlékeztetett az Examiner.com.

A nyolcéves Raván nem az első, aki ilyen módon vesztette életét a közelmúltban. 2010-ben egy tizenhárom éves lány szenvedett súlyos sérüléseket öt nappal az esküvője után, ő is életét vesztette, feltehetőleg belső vérzés miatt. Ráadásul az ENSZ tanulmánya szerint ezek a fiatal lányok szülés közben is jóval nagyobb eséllyel halnak meg, mint 20-as éveikben lévő társaik.

Vannak „szerencsésebb” áldozatok is, így például a 11 éves Nada Al-Ahdals, akinek sikerült elmenekülnie a kényszerházasság elől. Nadát is egy idősebb férfihoz akarták hozzáadni, a lány egyebek között azért szökött el, mert folytatni szerette volna a tanulmányait és – érthető módon – nem akart még férjhez menni. Nada arról is mesélt, hogy sok gyermek inkább az öngyilkosságba menekül a kényszerházasság elől.

2008-ban nagy figyelmet keltett egy 10 éves kislány, aki egy szanaái bíróságon harcolt azért, hogy elválhasson harmincéves férjétől. Nudzsúd Ali sikerrel járt és egyben felhívta a figyelmet a gyermekházasságok problémájára. Alit két hónapon keresztül bántalmazta férje családja, hitvese pedig rendszeresen megerőszakolta, a lány végül megszökött és a szanaái bírósághoz fordult.

Ali azért járhatott sikerrel, mert a jemeni törvények ugyan engedélyezik a gyermekházasságot, de szexuális kapcsolatot csak akkor, ha a lány már „elég érett az együttléthez”. Így az, hogy Alit megerőszakolta a férje, még a jemeni törvényekkel is ellentétes.

A lány később könyvben is beszámolt megpróbáltatásairól, melynek bevételeit elméletileg Ali taníttatására tervezték fordítani. A jemeni törvények szerint azonban ő nem rendelkezhetett a pénzzel, így az családjához került. A legfrissebb médiabeszámolók szerint Alit apja elzavarta a családtól és a húgát is házasságba kényszerítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.