Szusma Verma édesapja eladta földjét, hogy fizetni tudja lánya tanulmányainak egy részét, remélve, hogy ezzel sikerül bejuttatnia őt az ország egyre terebélyesedő középosztályába. A lány hétévesen fejezte be a középiskolát és hat évvel később kapta képhez alapképzési diplomáját.
Az éles eszű kislány nagyon szerény életmódot folytat három fiatalabb testvérével és szüleivel: mellettük eszik, alszik és tanul az észak-indiai Uttar Prades állam fővárosában, Lakhnauban lévő egyszobás lakásukban. A család egyetlen jövedelme az apa nagyjából 200 rúpiás (710 forintos) napi bére, amelyet építkezéseken való munkáért kap. Legértékesebb tulajdonuk egy tanulóasztal és egy másodkézből való számítógép. Szusma szerint azonban a televízió és egyéb dolgok hiánya némi előnnyel is jár, hiszen nem nagyon lehet mást csinálni, csak tanulni.
A lány a jövő héten kezdi meg tanulmányait a lakhnaui B. R. Ámbédkar Central University falai közt, habár apja már most is mindennap átszállítja őt a campusra biciklijén, hogy Szusma megismerkedhessen a tanárokkal, mielőtt az órák megkezdődnek. A kislány először orvos akart lenni, de 18 éves koráig nem csinálhatja meg az ehhez szükséges tesztet.
A kislány nem az első nagyra törő a családban. Bátyja 9 évesen fejezte be a középiskolát és 2007-ben India egyik legfiatalabb számítógép-tudományi végzőseként szerzett diplomát, mindössze 14 évesen.
Indiában több millió gyerek még most sem jár általános iskolába. A szülők főleg a lányokat tartják vissza a tanulástól, hogy fiúgyermekeik előmenetelét segítsék. Szusma taníttatásáért az édesapja eladta egyetlen, 930 négyzetméteres földjét, de a kislány tandíjának maradék részét az elsősorban ritkán lakott területek csatornahálózatainak fejlesztésével foglalkozó jótékonysági szervezet állja.