A Cartier-ház legszebb művei nagyszabású kiállításon Párizsban

Több mint hatszáz gyémánt ékszert is bemutat a világ legsikeresebb ékszercége.

2013. 12. 04. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A február 16-ig látható kiállítás vendégeit az elsötétített termekben csillagként ragyogó ékszerek fogadják, a szervezők szerint ez a francia műhelynek szentelt valaha volt legnagyobb tárlat.

A Cartier. Stílus és történelem című kiállítás fénypontjai közé tartozik az a több mint 800 apró gyémánttal kirakott diadém, amelyet Kate Middleton, azaz Katalin cambridge-i hercegné viselt esküvőjén 2011 áprilisában, amikor a Westminster-apátságban hozzáment Vilmos herceghez. A fejdíszt egykor VI. György király ajándékozta lányának, Erzsébetnek – Nagy-Britannia jelenlegi uralkodójának – 18. születésnapjára. A királynőé az a 23,60 karátos rózsaszín gyémánt is, amelyet a ház brossba foglalva készített Erzsébet házasságkötésére.

A brit királyi család amúgy a Cartier hűséges ügyfelei közé tartozik, VII. Eduárd király mondta a házról 1902-ben, hogy a Cartier „a királyok ékszerésze és az ékszerészek királya”.

A tárlaton felsorakoztatott 639 alkotásból 539 az 1847-ben Louis-Francois Cartier által alapított ékszerház átfogó gyűjteményéből származik, a többi kölcsönbe érkezett a kiállításra uralkodóházaktól és múzeumoktól.

A látogatók a kezdetektől az 1970-es évekig készült darabokkal találkozhatnak, az ékszerek bemutatják a ház sokoldalú stílusát: a Marie-Antoinette által ihletett művektől kezdve az art déco jegyében készült ékszereken át az orosz, kínai és indiai jegyeket magukon viselő darabokig. Utóbbit képviseli például Patiala maharadzsájának díszes, öt gyémántláncból álló impozáns nyakéke, amelyet Cartier 1928-ban alakított át modernebb stílusúra.

Kiállították Grace Kelly gyémánt és smaragd eljegyzési gyűrűjét, valamint Maria Felix mexikói színésznő extravagáns ékszereit, köztük egy kígyó alakú nyakláncot 2473 gyémánttal és smaragddal.

Először látható együtt a híres rejtélyes órák közül tizennyolc, ami szintén jelzi a kiállítás exkluzivitását. A Cartier 1912-ben készítette az első rejtélyórát (pendule mystérieuse), akkoriban még egy évig tartott elkészíteni.

Laurent Salome kurátor elmondta, a tárlatot fokozott biztonsági intézkedések közepette rendezik meg. A Grand Palais ráadásul egy rendőrkapitányság mellett áll.

A Cartier a világ első számú ékszerháza és a második számú órása, amely a francia luxus jelképe lett Amerikában és Ázsiában is. A cég tavaly négy-, idén becslések szerint ötmilliárd eurós eladást ért el. A háznak világszerte több mint háromszáz boltja van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.