A naplemente-jelenség egy megnövekedett nyugtalansággal és zavartsággal jellemezhető állapot, ami többnyire nyilvánvaló magatartásváltozást eredményez. Az elnevezés arra utal, hogy ez az állapot főként a késő délutáni, esti és éjszakai órákban jelentkezik.
A naplemente-jelenség – mint ahogy az elnevezés is mutatja – nem betegség, hanem egy tünet, ami demenciára hívja fel a figyelmet. Becslések szerint az Alzheimer-kórban szenvedők 45 százalékánál jelentkezik, de az előfordulás tényleges mértéke nehezen megítélhető, mivel a betegek egy részét otthon gondozzák, és nem minden esetben ismerik fel a problémát.
A jelenség oka egyelőre nem tisztázott, vannak, akik a napi ritmus felborulásában látják a probléma okát, mások inkább a gyógyszerek mellékhatásának vagy éjszakai alvászavar következményének tudják be a kialakulását. Elképzelhető az is, hogy a fényviszonyok romlása, az árnyékok növekedése, a fáradtság vagy a napközbeni stressz játszik közre az esti nyugtalanság és zavartság kialakulásában.
A naplemente-jelenség jellemző tünetei az esti órákban jelentkező ingerlékenység, nyugtalanság, amit hangulatingadozások, oktalan gyanakvás, vádaskodás és zavartság kísér. A demens betegek gyakran panaszkodnak akusztikus és vizuális hallucinációkra is. A jelenséggel párhuzamosan a betegek gyakran elkóborolnak és eltévednek.
A naplemente-jelenség megszüntetésénél először is ki kell zárni, hogy gyógyszermellékhatás vagy szomatikus betegség okozza. A továbbiakban alapvető fontosságú a demens beteg környezetének rendezése és esti nyugalmának biztosítása.
Amennyiben a jelenséget a fenti módszerekkel nem lehet megszüntetni, akkor a gyógyszeres kezelés jön szóba.
A demenciáról bővebben ide kattintva olvashat.