Vége: nem vehetnek e-cigarettát a fiatalok

Szélsőségesen is károsíthatja a fiatalok egészségét.

tt
2014. 01. 27. 17:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az e-cigaretta ugyanazt az élményt nyújtja, mint a hagyományos, a nikotin azonban nem a dohánylevelek elégetéséből, hanem a készülékben lévő oldat párologtatásából származik. A készülék már annyira népszerű, hogy fogyasztása egyes elemzők szerint egy évtizeden belül megelőzheti a hagyományos cigarettáét.

Kontrollálatlanul kísérleteznek a fogyasztóval” – hangzott el Heidelbergben egy konferencián, ahol az elektromos cigaretta veszélyeire hívták fel a figyelmet.

 

Az elektromos cigaretta ugyanolyan hatásosan segíthet a dohányzásról való leszokásban, mint a nikotintapasz – mutatta ki egy új-zélandi kutatás.

 

Az elektromos cigaretta károsabb lehet, mint a kiváltani kívánt káros szenvedély – hívták fel a figyelmet a kutatók korábban.

 

Az elektromos cigaretta piacának szabályozására készül az Európai Bizottság, a tervek szerint a termékek többségét csak gyógyszertárban lehet majd árusítani.

 

Sally Davies angol tiszti főorvos közleményében úgy fogalmazott, nem tudni még azt sem, hogyan hat az e-cigaretta a felnőtt szervezetre, ám az bizonyos, hogy nem kockázatmentes. Hozzátette: a készülék mérgező vegyi anyagokat bocsáthat ki, és az egyes termékek nikotinoldatának eltérő erőssége azt jelentheti, lehet olyan, amelyik akár „szélsőségesen is károsíthatja” a fiatalok egészségét.

Az akkumulátorral működő készülékről sokan úgy vélik, a hagyományos cigarettánál kevésbé ártalmas, és segíthet a leszokásban is. Ellenzői szerint azonban az e-cigaretta a nikotinfüggőség kapuja lehet, az egészségügyi hatásokat pedig újabb kutatásoknak kell feltárniuk.

Hagyományos cigarettát tilos 18 év alattiaknak eladni Nagy-Britanniában. A vasárnapi bejelentésben olyan tervekről is szó esett, a felnőtteknek sem engedélyeznék, hogy fiatalkorúak számára cigarettát vásároljanak, a törvény megszegőit akár 2500 font (több mint 900 ezer forint) bírsággal is sújthatnák.

A változásokról szóló törvényt a brit parlamentnek még el kell fogadnia, és azt várják, a pártok támogatni fogják a javaslatot. A törvény az év végén léphet életbe Angliában. Skócia és Wales saját hatáskörében döntheti el, elfogad-e az angliaihoz hasonló jogszabályt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.