Örökölhetők a vesebetegségek?

Felfedezhető-e a vesebetegség már gyermekkorban, és ezek között mennyire gyakori az öröklött elváltozás?

Bene Zsolt
2014. 03. 17. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felfedezhető-e a vesebetegség már gyermekkorban, és ezek között mennyire gyakori az öröklött elváltozás? – erről kérdezte a Vesebetegseg.hu dr. Alföldy Ferenc professzort.

– Számos kérdést kapott már középkorú olvasóktól, akik arról érdeklődtek, hogy az újabban észlelt panaszaik, esetleg vesebetegségük vajon örökletes eredetű-e. Nem befolyásolja például a több évtizede folytatott életmód és a környezeti hatások annak eldöntését, hogy az adott kór szerzett-e, illetve örökölt?
– Számos vesebetegség nem örökletes, hanem szerzett, más részük pedig veleszületett, de nem örökletes. Azonban a sokcisztás (policisztás) vesebetegség egyik formája örökölhető – s amennyiben nem állna rendelkezésünkre az ultrahangos (UH-) vizsgálati módszer, akkor ez csak akkor derülne ki, amikor valaki már a veseelégtelenség felé közelít. A 70-es években, amikor még nem volt gyakorlat az UH-vizsgálat, gyakori volt, hogy a pácienseknél csak az 50-60. életévük körül ismertük fel – örökölt vesebetegségük miatti – veseelégtelenségüket.

– Létezik-e kifejezetten a vesebetegségekre irányuló szűrés csecsemő- vagy kisgyermekkorban?
– Erre nincs lehetőség. A policisztás vesét a szakemberek már a méhen belül, az UH-vizsgálat során észre szokták venni. Az egyéb jellegű vesebetegségekre azonban nem lehet szűrni, mint például az enzimelváltozások okozta, vérlebontási zavarokban tükröződő különleges vesebetegségek, vagy az Alport-szindróma (örökletes vesegyulladás). Ezek előfordulása ugyanakkor lényegesen ritkább, mint a hagyományos vérnyomás- vagy cukorbetegség, illetve az ismétlődő vesemedence-gyulladások okozta veseelégtelenség.

– Ez egyben azt is jelenti, hogy nem feltétlen derül ki gyermekkorban, hogy valaki vesebeteg?
– Igen, előfordul, hogy gyermekkorban még nem derül fény a vese elváltozására. A művesekezeléseken részt vevő betegek csak kis százaléka kerül policisztás vese miatt dialízisre. A döntő többség a magas vérnyomás, vagy a cukorbetegség okozta veseelégtelenség okán szorul ellátásra. A 60-70 éveseknél többnyire – a korral együtt járó – érelmeszesedés (és a magas vérnyomás együtt) a legfőbb kiváltó tényező. Ma már ritka, hogy a heveny vesegyulladás miatt valakinél veseelégtelenség alakul ki a későbbiekben. Az akut glomerulonephritis régebben (a 70-es években) elég gyakori volt, és ennek a végállomása szintén veseelégtelenség volt, viszonylag fiatalkorban.

– A policisztás vesénél kizárólag a művesekezelés jöhet szóba, vagy a transzplantáció is?
– Természetesen a veseátültetés a megfelelő megoldás – minden veseelégtelen beteget lehet transzplantálni. Vannak olyan veseelégtelenségek – az úgynevezett autoimmun betegségek –, amelyek immunológiai eredetűek, tehát amikor a szervezet a saját szövetei ellen termel valamilyen ellenanyagot, és ez tönkreteheti a vesét is. Ezek nem örökölhető betegségek, hanem kialakulnak – de hogy mitől, mikor és miért, ezt még nem tudjuk. A transzplantáció eredménye ezeknél általában nem olyan jó, mint a többi esetben, mert a beültetett vese ellen is kialakulnak ezek a bizonyos ellenanyagok.

Még több cikket olvashat a témában a Nemzeti Vese Program honlapján.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.