Akár 560 millió forintot is érhet a kézirat

Elárverezik Londonban Szergej Rahmanyinov orosz zongoravirtuóz és zeneszerző II. szimfóniájának kéziratát.

kn
2014. 04. 22. 5:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A májusi licitet bonyolító Sotheby\'s közleménye szerint az orosz romantikus repertoár egyik legfontosabb darabjának kézzel írt partitúrája várhatóan 1-1,5 millió font (373-559 millió forint) közötti áron fog gazdát cserélni. „Ez egyike azon kevés szimfónia-kéziratoknak, amelyek még magánkézben vannak” – húzta alá a Sotheby\'s, hozzátéve, hogy a kézirat olyan részleteket is tartalmaz, amelyek egyetlen kiadásban sincsenek benne.

A zeneszerző vezényletével 1908-ban, Szentpéterváron bemutatott II. szimfónia kézirata az elmúlt tíz évben a British Museum vendégszeretetét élvezte. A kottát a Leedsi Nemzetközi Zongoraversenyt is szponzoráló Tabor Foundation adta kölcsön a londoni intézménynek. A Sotheby\'s nem árulta el, hogy a kéziratot az alapítvány bocsátja-e árverésre, csupán annyit közölt, hogy „névtelen” eladó áll a háttérben. Az alapítványt a Reuters hírügynökségnek nem sikerült elérnie.

A 320 oldalas kéziratot mintegy fél évszázadon át elveszettnek hitték, mígnem 2004-ben felfedezték egy európai magángyűjtő hagyatékában. Még abban az évben árverésre bocsátották, ám végül visszavonták a licitről egy tulajdonjogi igény miatt, amelyet azóta tisztáztak.

A fedőlap nélküli kézirat eredetiségét Geoffrey Norris vezető brit Rahmanyinov-szakértő igazolta. A The Telegraph című lapnak írt 2007-es cikkében Norris rámutatott, hogy a kézírás, a javítások módja és még a papír típusa is egyértelműen azt bizonyította, hogy a kézirat eredeti. „A rengeteg módosítás, különösen a hangszerelés tekintetében, megmutatta, hogy még a tisztázat elkészítése után is miként változtak Rahmanyinov elgondolásai, miután levezényelte a művet” – írta a szakértő.

A darabnak meglehetősen hányatott előadás-története van: mivel sok karmester nehezen kezelhetőnek találja az eredetileg egyórás verziót, ezért számos „vágott” változat létezik, amelyek közül némelyik alig 35 perces. A közelmúltban azonban már visszatértek a szimfónia vágatlan változatához.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.