Győri Tamás József ismertetése szerint a Nemzeti Turistaház-fejlesztési Program keretében legközelebb a Szentendre melletti Lajos-forrási turistaház, a Badacsonyban található Rodostó nevű, valamint a bakonyi Gaja-völgyben fekvő balinkai házak is korszerűsödnek. A program első szakaszában az összesen 221 turistaház közül 30-at rekonstruálnak, e célra a kormány 1,8 milliárd forintot különített el. A házak nemcsak külsejükben élednek újjá, hanem komfortosabbá is válnak, több kényelmet nyújtva az ide betérő vendégnek. Mindez része egy nagyobb, átfogó koncepciónak, amely új alapokra helyezi a természetjárást, amely a szakember szerint tömegmozgalommá válhat.
A szövetség – együttműködve a nemzeti parkokkal, erdészetekkel – felméri az országot behálózó összesen 24 ezer kilométernyi turistaút pontos vonalát. Ennek alapján a gyalogos, a kerékpáros, a vízi, a vitorlás és a lovas turizmus híveinek még idén tavaszán elkészíti a Természetjárók Térinformatikai Rendszerét, amely májustól a www.ttrmap.hu oldalon lesz elérhető. A portál különféle adatbázisokból építkezve tartalmazza majd az útvonalak mentén fellelhető természeti, kulturális értékeket, a helyben kínált rendezvényeket, szálláshelyeket.
Erre támaszkodva alaposabban megtervezhető, több élménnyel gazdagítható egy-egy hétvégi kiruccanás. Elsőként a 2500 kilométer hosszú, híres országjáró Kéktúra útvonalának részletes térképe lesz hozzáférhető az interneten.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a szövetségnél az év második felétől megvásárolható lesz az a természetjáró kártya, amelynek felmutatásával a turistaházak, az elfogadóhelyekhez csatlakozó boltok, kisvasutak, múzeumok kedvezményeket kínálnak.
Az előzményekről Győri Tamás József elmondta, hogy a természetjárás a múlt században családok százezreit aktivizálta, ekkor épült ki a turistaházak hálózata, amelyet az ötvenes években államosítottak, ezután többségük valódi gazda nélkül fokozatosan lerobbant.
Egy részükbe most a kormányzattal stratégiai partnerséget kötött, 12 ezer tagot számláló szövetség „lehel életet” más szervekkel együttműködésben. Erre azért is szükség van, mert a kirándulás, a természettel való szorosabb kapcsolat iránt fokozódik a társadalmi igény.
Az iskolai kirándulások tartalmasabbá tételéhez, a természet jobb megismeréséhez a szövetség szakemberei kidolgozták a természetjárás alapismereteit is, e dokumentum a Nemzeti alaptantervbe is beilleszthető.
A Nógrád megyei Nagyoroszi közelében lévő, felújított Pénzásási Erdei Turistaházat nyitotta meg csütörtökön az Ipoly Erdő Zrt.; a társaság további három turisztikai létesítményt újított, illetve újít fel az Országos Kék Túra útvonalán, a Bejárható Magyarország kormányzati programmal összhangban – a balassagyarmati székhelyű Ipoly Erdő Zrt. erről közleményben tájékoztatta az MTI-t.
A Pénzásási Erdei Turistaház kőépületét a Wenckheim család építtette az 1930-as években a közeli kőbánya munkásainak szállásaként. A ház az elmúlt tizenöt évben üresen, elhagyatottan, egyre romló állapotban várta a 2013-ban megkezdett teljes rekonstrukciót – közölte az Ipoly Erdő Zrt. A pénzásási turistaházat saját forrásból, több mint ötvenmillió forintból újították meg.
A zrt. tájékoztatása szerint a ház nemcsak a családosok és bakancsos turisták igényeit szolgálhatja ki a jövőben, hanem pihenőhelyet jelent a közelben haladó, Közép-Európa El Caminójának számító Mária-út 1400 kilométeres távját teljesítő zarándokoknak is.
A napokban adták át a Zebegény határában fekvő sátoros táborhelyet, és a természetjárók hamarosan újra birtokba vehetik a megújult kútbereki turistaházat a hozzá tartozó sátorhelyekkel, valamint a Kisirtáspusztán épült, ugyancsak felújított turistaházat is.
Mintegy 60 millió forint saját forrásból újult meg az Egererdő Zrt. gyöngyössolymosi Szalajka-háza – tájékoztatta a társaság erdőművelési előadója az MTI-t. Vigh Ilona közleményében felidézte: tavaly országszerte jelentős, az erdei turistaházakat, kirándulóhelyeket érintő fejlesztések kezdődtek. Ehhez kapcsolódott az Egererdő, amely a turistaházai közül elsőként a Mátrafüredi Erdészethez tartozó Szalajka-házat újította fel.
A társaság tervei szerint a közeljövőben megújul a Mátrában Fenyvespuszta és Rudolf-tanya, a Bükkben pedig a Pazsagi vendégház. A mátrai fejlesztések része egy száz kilométeres kerékpárút-hálózat kijelölése is, melyet a későbbiekben egy lovasútvonal kialakítása, illetve Galyatetőn – az Országos Kékkörhöz kapcsolódóan – a Péter-hegyese kilátó felújítása és egy túraközpont létrehozása követ.
Vigh Ilona emlékeztetett: a Szalajka-ház már az 1929-es kiadású, A Mátra című útikalauzban is szerepel mint régi munkásszálló és erdei lak, amelyet a turisták és utazók menedékhelyeként ajánlottak.