Új gyógyszerrel irtanák ki a betegséget Európából

Hatásosnak bizonyult állatkísérletekben, ezért valószínűleg a beoltatlan embereket is megvédheti.

UDM
2014. 04. 18. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A teszteken a gyógyszer az összes vadászgörényt megvédte a kutyákra veszélyes, az emberi kanyarót okozó vírussal rokon CDV (canine distemper virus) kórokozótól. Az ERDRP-0519 jelű hatóanyaggal kezelt állatok túlélték az általában halálos vírust. A kórokozó mennyisége jelentősen csökkent a szervezetükben, amelyben immunitás alakult ki a kórral szemben – olvasható a Science Translational Medicine című szaklapban ismertetett kutatásban.

„A gyógyszerrel kezelt állatoknál tapasztalt erős immunitás reménykeltő, mert arra utal, hogy nemcsak a fertőzötteket óvhatja meg a tünetek fellépésétől, hanem a kórokozó terjedését is fékezheti, ezzel pedig megvédheti a népesség beoltatlan részét is a kanyarótól” – írta közleményében Richard Plemper, a Georgiai Állami Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője, aki az Emory Gyógyszerkutatási Intézet és a németországi Paul Ehrlich Intézet tudósaival együtt az új szer fejlesztésén dolgozott.

A gyógyszer a vírus szaporodását akadályozza meg és célzottan a kanyaró ellen dolgozták ki. Plemper elmondta: nem lehetett azonnal a kanyaró vírusán tesztelni, mert állatoknál nem idézhető elő az emberi kanyaró. Szövettenyésztéseken végzett kísérletekből azonban az derült ki, hogy a kanyaró vírusa ötször erősebben reagált az új gyógyszerre, mint a CDV – hangsúlyozta a kutató.

Évek kellenek azonban, hogy további kutatásokkal eldöntsék, alkalmazható-e az ERDRP-0519 az emberi kanyaró ellen. Először majmokon kell tesztelni a hatását, majd kis számú résztvevővel a mellékhatásokat vizsgálják, csak ezután következnek a nagy léptékű klinikai tesztek.

Plemper szerint a gyógyszer ideális felhasználója a beoltatlan serdülő, aki kanyarófertőzésnek volt kitéve és nagy az esélye annak, hogy terjesztheti a vírust. Azt is elmondta azonban, hogy a betegség elleni legjobb védekezés a védőoltás. Az igen ragályos vírus évente mintegy 150 ezer ember halálát okozza a világon.

Az 1980-as években indított tömeges vakcináció előtt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint globálisan évente 2,6 millióan haltak bele a kanyaróba. A fejlődő országokban jelenleg az oltóanyag beszerzése jelent gondot, a fejlett világban, mindenekelőtt Európában pedig az oltás esetleges mellékhatásaitól való félelem tart vissza egyes szülőket a vakcinációtól.

Egy, azóta hamisítottnak bizonyult tanulmány számlájára írható a védőoltással szembeni bizalmatlanság. Az írás a vakcina és az autizmus közötti – tudományosan azóta többször cáfolt – összefüggésre utalt, ez pedig ahhoz vezetett, hogy sok szülő nem engedte beoltani a gyermekét, ennek következtében a kanyaró újra megjelent a fejlett országokban.

Plemper egy sajtókonferencián elmondta: elismeri, hogy az új gyógyszer egyes szülőket a védőoltás elutasítására ösztönözhet, és ezzel még több ember egészségét kockáztatják. Úgy vélte azonban, a legfontosabb, hogy megtanítsák a szülőknek, miért van szükség a vakcinációra – főleg azokban az országokban, ahol nem jelent gondot a védőoltás beszerzése.

A WHO eredetileg 2010-re tervezte, hogy Európából kiirtja a kanyarót, sok ország alacsony átoltottsági aránya miatt azonban a cél elérésének idejét 2015-re módosították.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.