Drágakőeső lesz az aukciósházaknál

Négy ritka gyémántot árvereznek el, elképzelhetetlen összeget várnak értük.

kn
2014. 05. 12. 16:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A keddi aukció fénypontjának és minden bizonnyal a legdrágább tételének ígérkezik a Graff Vivid Yellow nevű nárciszsárga gyémánt, egy gyűrűbe foglalt 100,09 karátos darab. A drágakő a legnagyobb élénk fantázia sárga gyémántok közé tartozik, értékét pedig 14,8 és 24,9 millió dollár (3,3-5,55 milliárd forint) közé taksálják. A Sotheby’s emlékeztetett arra, hogy százkarátos súlya és minősége révén a ritkaságok között is ritkaság egy ilyen drágakő. Az eladó kiléte nem ismert.

Ugyancsak Graff gyémánt egy másik kivételes kő is: a 103,46 karátos briliáns az egyik legnagyobb ismert kerek gyémánt. A Sotheby’s 3,5-5 millió dolláros összeget (781 millió–1,11 milliárd forintot) remél érte. Kalapács alá kerül kedden a Győzelem gyémánt (Victory Diamond) is. A 31,34 karátos, gyűrűbe foglalt fehér drágakő a színét tekintve a legjobb, azaz D (színtelen) besorolású. Tisztaságát nézve a VVS2 kategóriába tartozik, vagyis csak „nagyon-nagyon apró zárványok” vannak benne, típusát tekintve pedig IIa besorolású. A természetes gyémántoknak mindössze 1-2 százaléka tartozik ebbe az osztályba – például a Koh-i-Noor gyémánt. Ennél csak egy magasabb kategória van, a IIb típus, amely a természetes gyémántok 0,1 százalékának leírására szolgál.

A kő az Afrikában valaha talált harmadik legnagyobb nyersgyémántból származik, amely csiszolatlanul még 770 karátos – 154 grammos – volt. 1945. január 6-án találták Sierra Leonéban, a Woyie folyóban, akkoriban az volt a legnagyobb hordalékos nyersgyémánt a világon, és csak 25 év elteltével találtak nagyobbat, a 968,9 karátos Sierra Leone Csillagát.

1953-ban a Briefel and Lemer cég kapott megbízást arra, hogy feldarabolja az óriási gyémántot. A 770 karátból harminc darab, összesen 282,36 karátos drágakő lett. Közülük tíz volt 20 karátosnál súlyosabb. A legnagyobb, 31,35 karátos a Győzelem nevet kapta a szövetségesek második világháborúban aratott diadala emlékére.

A lépcsős csiszolású fehér gyémánt Jay Gould vasútmágnás menyéhez, a műkincs- és ékszerkollekciójáról híres Florence J. Gouldhoz, a 20. század három-négy legjelentősebb ékszergyűjtőjének egyikéhez került. A Sotheby’s 4,9 és 7,9 millió dolláros összeget (1,08-1,74 milliárd forintot) remél a gyűrűbe foglalt drágakőért.

A Christie’s szerdai árverésének fénypontja a világ legnagyobb tökéletes csiszolt kék gyémántja, amely a várakozások szerint 21-25 millió dolláros (4,66-5,54 milliárd forintos) összegért kelhet el.

A The Blue (A kék) nevű, körte alakú gyémánt 13,22 karátos, tisztaságát tekintve tökéletes – lupe tiszta –, színének besorolása pedig szintén a legjobb, élénk fantázia kék. A ház nem fedte fel az eladó kilétét, és inkább azt hangsúlyozta, hogy a The Blue a legnagyobb élénk fantázia kék gyémánt, amely valaha árverésre került. A kő minden bizonnyal Dél-Afrikából, a mai Cullinan-bányából származik.

A kék gyémántok mindössze két százalékát adják a világ gyémánttermelésének – emelte ki az aukciósház. A The Blue-hoz fogható színű gyémánt akad, ilyen tisztaságú azonban nem. Az elmúlt évtizedben mindössze három 10 karátos vagy annál nagyobb kék gyémánt került kalapács alá, de ezek egyike sem érte el a 12 karátot és tisztaságát tekintve egyik sem volt tökéletes.

Alacsonyabb árat, 7,5-9,5 millió dollárt adhatnak a The Ocean Dream nevű gyémántért. Az 5,51 karátos, mély – más források szerint élénk – fantázia kék-zöld drágakövet Közép-Afrikában találták, és különleges, a természetben gyakorlatilag nem létező árnyalata miatt az egyik legritkább a világon.

Elárverezik a The Rajah, vagyis A rádzsa (király) nevű, vélhetően Indiából származó gyémántot is. A 26,14 karátos színtelen követ, amely egy gyűrűt díszít, az 1800-as években ajándékozta feleségének, Mary Jane-nek Charles Morgan mágnás, aki kapcsolatban állt a Kelet-indiai Társasággal. Az 1880-as években a Tiffany vette meg, majd eladta Isabella Stewart Gardner műgyűjtőnek és filantrópnak. A Christie’s 1997-ben árverezte el először a gyémántot, amelyért most 3-5 millió dollárt (661,57 millió-1,1 milliárd forintot) remél. Kiemelkedik a Christie’s kínálatából egy gyémánt Cartier melltű is a századforduló idejéből, amelyért 7-12 millió dollárt (1,54-2,64 milliárd forintot) várnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.