Egy egész tudóscsoport állt ki az e-cigaretta mellett

Most akkor mi a helyzet? Káros vagy sem?

kn
2014. 05. 29. 11:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ENSZ-szervezet korábban jelezte, hogy szándékában áll az e-cigarettát is egy kalap alá venni a többi nikotintartalmú termékkel. Ezzel kapcsolatban novemberben több dokumentum is kiszivárgott, amelyek arra utaltak, hogy a WHO ugyanazokat a szabályokat akarja alkalmazni az e-cigarettákra, mint a dohánytermékeket ellenőrző konvenció keretébe (FCTC) tartozó többi ismert termékre. Az e-cigaretták a dohányzást mímelve párán keresztül juttatják a szervezetbe a nikotint.

A Margaret Chan WHO-főtitkárhoz címzett nyílt levélben európai, észak-amerikai, ázsiai és ausztráliai tudósok érveltek amellett, hogy az e-cigarettához hasonló, kis kockázatú termékek nem a „probléma részét” képezik a dohányzás elleni küzdelemben, hanem éppenséggel a „megoldás részei” lehetnek. A tudósok szerint az e-cigaretta akár „a 21. század legjelentősebb egészségügyi felfedezései közé sorolható, hiszen valószínűleg százmilliók életét mentheti meg”.

Az e-cigaretták forgalma az utóbbi két évben óriásira nőtt: 2013-ban már hárommilliárd dollárra rúgott az ágazat árbevétele. Elfogadottságuk azonban vegyes: mivel igen rövid ideje vannak forgalomban, nem lehet tudni, milyen hosszú távú egészségkárosító hatásaik lehetnek. A genfi központú WHO közölte, hogy az e-cigarettákkal kapcsolatos álláspontja még nem alakult ki, a kérdéssel az októberi moszkvai FCTC-konferencia foglalkozik, amelyen a javasolt szabályozásokat megvitatják.

Gerry Stimson, az Imperial College London tudósa, a nyílt levél megírásának egyik szervezője szerint a WHO álláspontja „bizarr”, és a szervezet keményebben kezeli az e-cigarettákat az európai vagy egyesült államokbeli szabályozásnál. „Hallatni akarjuk a hangunkat, mielőtt a dolgok már kőbe lennének vésve” – mondta Stimson.

A WHO főtitkára a közelgő, május 31-i dohányzásmentes világnap előtt kiadott keddi nyilatkozatában leszögezte, hogy a dohánytermékek adójának emelése a leghatékonyabb módja a dohányzás visszaszorításának. A szervezet úgy becsülte 2012-es adatokon alapuló számítások szerint, hogy amennyiben minden ország 50 százalékkal emelné a dohánytermékek adóját, a következő három évben 49 millió dohányos szokna le, és végül 11 millió életet lehetne megmenteni.

A dohányzás szedi a legtöbb halálos áldozatot a világon a megelőzhető halálokok közül. A statisztikák szerint évente csaknem hatmillió ember életét követeli, közülük több mint 600 ezer nem is dohányzik, csak passzív dohányos. A WHO figyelmeztetett: megfelelő beavatkozás nélkül 2030-ra évi nyolcmillióra emelkedhet a dohányzás miatt elhunytak száma.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.