Így bántak a nőkkel a szocializmusban

Fizikai munkát végeztek, de idővel a bányákból és a traktor volánjától a könnyebb munkalehetőségekhez jutottak.

tt
2014. 05. 18. 4:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár a nyolcvanas évekre már kétmillió nő dolgozott, a bérük mégsem érte el a férfiakét. Az emancipáció a Kádár-rendszer utópisztikus célkitűzése volt, de soha nem tudták véghezvinni, pusztán statisztikai alapon próbáltak javítani a helyzeten.

A gyes 1967-es bevezetése megváltoztatta a nők helyzetét. A hároméves szülési szabadság jó hatással volt a nők önértékelésére és munkaerő-piaci helyzetére is.

A szocializmus korai időszakában előfordult, hogy egy rossz házasságban élő nő a párttitkárnak panaszkodott, hogy a férje csalja és iszik, a férj pártfegyelmit kapott. A válások száma a hetvenes évekre nőtt meg ugrásszerűen, de az abortuszt már 1956-tól, a Ratkó-törvény feloldásától engedélyezték.

 

A női sofőrök a BKV-nál nem vezethettek csuklós buszt, nem túlórázhattak, és nem kerülhettek a forgalmasabb vonalakra. A Kádár-korszak negyven éve alatt 25-30 százalék volt a (kvóta) nők aránya a parlamentben, ma a kilenc százalékot sem éri el. Ezzel az utolsók között vagyunk Európában.

A választ a Hír TV Retrográd című műsorának ismétlése adja, amiben Tóth Eszter Zsófia történész, levéltáros és
Pető Andrea történész, egyetemi docens beszél a témáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.