Barlangász mentőakció: ennyire bonyolult még nem volt

Az alpesi mentések történetének új fejezetébe léptünk az elmúlt 12 nap eseményeivel.

kn
2014. 06. 20. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az 52 éves Johann Westhauser két társával ereszkedett le a Németország legmélyebb barlangjának számító Riesendingbe, hogy kutatásokat és méréseket végezzenek. A profi barlangász június 8-án sérült meg a fején egy kőomlás következtében, közel 1000 méteres mélységben, mintegy hat kilométernyi távolságra a barlang bejáratától. Mivel nem tudott lábra állni, egyik társa kimászott és értesítette a mentőket.

Ezután kezdődött el a több mint 700 embert mozgósító, német, osztrák, svájci, olasz és horvát közreműködéssel folyó nemzetközi mentőakció. A rendkívül meredek és sima falú aknák, a szűk átjárók, valamint a nagy távolság miatt – egy profi, ép barlangász körülbelül 12 óra alatt jutna ki a baleset helyszínéről – a felszínre hozatal hat napig tartott, útközben öt bivak pihenővel. A mentők hordágyon vitték a sérültet a barlang 1800 méteres magasságban, egy hegyoldalon nyíló bejáratához, majd kórházba szállították.

Westhauser jól ismerte a barlangot. Mint a BBC News megjegyzi, tagja volt annak a csapatnak, amely 1995-ben felfedezte a méretei miatt Riesendingnek (Óriási dolog) elnevezett barlangrendszert.

„Az alpesi mentések történetének új fejezetébe léptünk az elmúlt 12 nap eseményeivel” – jelentette ki Norbert Heiland, a bajor hegyi mentők vezetője, hozzátéve, hogy kezdetben azt is sokan kétségbe vonták, hogy egyáltalán lehetséges az akció. Roberto Conti olasz mentő szerint a barlangászat születése óta mindössze két olyan baleset ismert, amely „ilyen mélységű, bonyolultságú és nehézségű” volt.

A mentés nagy médianyilvánosságot kapott, a német bulvárlapok többoldalas beszámolókban foglalkoztak a fejleményekkel. Egyesek attól tartanak, hogy az eset fellendítheti a „kockázatturizmust”; az aggály komolyságát mutatja, hogy Joachim Herrmann bajor belügyminiszter felvetette: le kellene zárni a barlang bejáratát, hogy biztosan csak profi barlangászok juthassanak le.

A berchtesgadeni Alpokban, az osztrák határ közelében található, 19,2 kilométer hosszú és 1148 méter mély, labirintusszerű barlangrendszer a leghosszabb és a legmélyebb Németországban, és az egyik legnehezebben bejárható egész Európában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.