Ferenc Józsefre emlékezünk

A kiállításon végigkísérhetik a látogatók, miként változott Ferenc József, illetve a császár és király személyének megítélése a hosszú uralkodás alatt.

CSD
2014. 06. 01. 20:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A sorozatcímet – Titánia lovagjai – magától Sisitől kölcsönözték a rendezők, hiszen Shakespeare Szentivánéji álom című drámájának tündérkirálynője után Erzsébet királyné önmagát Titániának nevezte verseiben, magyarázta Tüske Boglárka.

A kastély munkatársa kiemelte, hogy a kiállítás Ferenc József életútjának csupán egy-egy mozzanatát mutatja be, a király és Magyarország kapcsolatára fókuszálva. A tárlat a személyes tárgyak mellett korabeli sajtóból, visszaemlékezésekből és személyes levelekből álló összeállítással viszi közelebb a látogatóhoz az uralkodót.

A rendíthetetlen alcímet viselő kiállításon azt a folyamatot kísérhetik végig a látogatók, miként változott a magyarok Ferenc József-képe, illetve a császár és király személyének megítélése a hosszú uralkodás alatt, „s hogy milyen szerepet játszott ebben a folyamatban a szeretett társ, Erzsébet”. A Rudolf-szárny emeleti teremsorában az egyes szobák öt témát járnak körül, a látogatók megismerkedhetnek a császár gyerekkorával, ifjúságával, a Magyarországon tett látogatásokkal, így egyebek között a 13 évesen főhercegként tett első útjával vagy az 1857-látogatással, amikor már Erzsébettel érkezett. A közönség végigkísérheti azt a folyamatot, hogyan hódította meg Erzsébet a magyarok szívét, s azt is, hogy később milyen szerepet vállalt az uralkodó és a nemzet közötti kapcsolat enyhítésében, szorosabbra fűzésében és az 1867-es kiegyezés megkötésében.

Tüske Boglárka emlékeztetett rá, hogy az 1867. június 8-ai koronázás alkalmával az uralkodópár a nemzettől a gödöllői kastélyt és a környező birtokait kapta ajándékba, s az ezt követő hosszabb-rövidebb idejű személyes tartózkodások jelentős hatással voltak az uralkodó és Magyarország kapcsolatának alakulására.

Külön teremben kaptak helyet a gödöllői tartózkodások dokumentumai és a családra vonatkozó emlékek, és szintén önálló témaként mutatják be a 19. század végi sokrétű, megváltozott királyképet. Az egyes termek tematikájához kapcsolódva történetfüzér készült, amelyet a meghallgathatnak a látogatók – hívta fel a figyelmet Tüske Boglárka. A kommunikációs munkatárs kiemelte: számos interaktív lehetőség segíti a tájékozódást, valamint mozgóképes dokumentumok is megjelennek, így például a Ferenc József temetéséről készült filmfelvétel.

A gödöllői kastély 2008-ban indult kiállítássorozatának – gróf Andrássy Gyula és Rudolf trónörökös után következő – harmadik része szeptember 28-áig látható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.