Földváron az önkormányzatiság történetének legsikeresebb ciklusát zárták, a polgári kormánnyal együttműködve ugyanis az elmúlt ciklus alatt másfél milliárd forintos fejlesztések zajlottak a városban – mondta Holovits Huba, a város polgármestere. A fejlesztések és átalakítások hatására modern, ugyanakkor sokszínű kulturális örökséggel rendelkező város ebben az évben is nagyszabású rendezvénysorozattal ünnepli a 118. születésnapját.
A városvezető kérdésünkre elmondta, hogy június 13-án, pénteken 20 órakor, a római katolikus templomban kezdődő ingyenes nyitókoncerten a negyvenéves földvári Sonoro Kórus vegyeskar lép fel. Szombaton pedig 15.30-tól a szintén huszadik születésnapját ünneplő Bajor Gizi Közösségi Házban ünnepi programmal és a közösségi munka elismeréseként adott díjak kiosztásával várják az érdeklődőket. Fellépnek néptánccsoportok, és a város ifjúsági fúvószenekara is koncertezik.
Szombaton a Balaton partján egy kilométer hosszan húzódó Kvassay Jenő sétányt is díjazzák, majd 18 órától Halász Judit énekel a gyerekeknek. Este nyolckor egyedülálló módon a katolikus plébános áldja meg a tavat és a kikötőben álló vitorlásokat, majd utcabál és koncertek várják a városlakókat és a turistákat, akik a My Lord együttes számaira csöröghetnek. Este tízkor a látogatók tűzijátékban gyönyörködhetnek. Vasárnap a sportszeretőknek kedvez a program, reggel kilenctől ugyanis kezdődik a szokásos, Széchényi család tiszteletére rendezett emlékfutás, amit 11 órakor a városért tartott ünnepi szentmise zár.
A polgármester szerint a Balaton gyöngyszemeként emlegetett, 3,5 kilométeren elterülő Balatonföldvár kivételes helyzetben van, mivel nemcsak évre, hanem hónapra, napra, sőt órára pontosan ismeri a város alapításának idejét. 1896. június 14-én gróf Széchényi Imre, a település „atyja” ugyanis ekkor adta át a Széchényi-birtokból kiparcellázott fürdőtelepet a nagyközönségnek. Akkoriban csak egy utcából állt a település, a legtöbb arisztokrata családnak volt itt villája, de itt pihent például Kandó Kálmán, a Törley család, Bajor Gizi és Rákosi Jenő újságíró, akadémikus is. A mai városháza épülete korábban Rákosi Szidi színésznő tulajdona volt. Balatonföldvár páratlanul gazdag történelmi és kulturális örökséggel rendelkezik, amit igyekszik folyamatosan ápolni és a nagyközönségnek is bemutatni.
Az 1900-as évek igényeihez igazodva Balatonföldváron a fürdő mellett kaszinó és lovaspálya is volt. A második világháborúig a Balaton déli partján fekvő település az arisztokrata családok fellegvárának számított, a háború után azonban a villákat vállalati üdülőkké alakították, és a szocializmusban az alsó és középosztály munkásainak törzshelyévé vált – mesélt a régmúltról Holovits Huba. Jelenleg – az alapítók elképzeléseihez igazodva – modern és minden igénynek megfelelő fürdőhely, üdülők és kiváló szórakozóhelyek találhatók a 2300-as lélekszámú városban, ahol így a minőségi szolgáltatásokra fókuszálnak.