Megmentenék Néró császár Aranypalotáját

A Róma központjában levő ókori palota helyreállításához az olasz kulturális tárca magánbefektetőket keres.

UDM
2014. 06. 21. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dario Franceschini olasz kulturális miniszter úgy fogalmazott: a Domus Aurea újjászületése az esetleges szponzorok számára is páratlan lehetőséget kínál. Azontúl, hogy a nevüket beírják a régészet történetébe, hatvanöt százalékos adókedvezményben is részesülnek, ha segítenek finanszírozni az ókori palota helyreállítását.

A miniszter a Colosseum példáját említette, amelynek 28 millió euróba kerülő restaurálását a Diego Della Valle vállalkozó vezette befektetői csoport fizeti.

A Colosseummal szomszédos Aranypalota megmentése ennél valamivel többe kerül. Néró császár Róma felgyújtása után, 64-ben építtette a világ nyolcadik csodájának tartott épületegyüttest az ezt övező kertekkel.

A 16 ezer négyzetméteres Domus Aurea Néró halála után pusztulásra lett ítélve. Traianus császár az Aranypalota egy részét földdel temette be, és saját fürdőit építtette rá. A Domus Aurea termeit és kertjeit az évszázadok során törmelék töltötte fel. Az elfelejtett palotát a 15. század végén fedezték fel újra, de kezdetben azt hitték, hogy föld alatti barlangokat találtak.

A gyönyörű freskókkal díszített palotatermeket Pinturicchio, Raffaello és Michelangelo is látogatta, műveiken felhasználták az antik motívumokat.

A Domus Aurea feltárt termeit a 2000-es jubileumi szent évben nyitották meg a nagyközönség előtt. A folyamatos omlások miatt azonban nemsokára ismét le kellett zárni: a palota termeiben a mennyezet 2007-ben és 2010-ben is beszakadt.

Az új restaurálási terv szerint a Domus Aureát meg lehet menteni – csak pénz kell hozzá. A palota belső szerkezetének hetven százalékát már stabilizálták, a következő fázisban az ókori épület tetején levő parkot kell úgy átépíteni, hogy ne károsítsa a romokat. „Vagy a mai park, vagy a Domus Aurea” – fogalmazott Fedora Filippi, az olasz műemlékvédelmi hivatal igazgatója. Elmondta: az okozza az omlást, hogy az Aranypalota tetején nőtt fák és növények gyökerei behatoltak az ókori épület kövei közé és tönkreteszik a freskókat is.

További problémát jelent, hogy a föld alatt lévő palota termeiben 90 százalékos a nedvesség. A páraszabályozó berendezések pedig négyzetméterenként kétezer euróba kerülnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.