Népharag söpörheti el a kutyahúsfesztivált

„Kérjük, ne egyetek meg minket, mi a barátaitok vagyunk!”

2014. 06. 12. 18:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyári napfordulót hagyományosan kutyahúsfesztivállal ünneplő Jülin város lakói ilyenkor már izgalommal várják június 21-ét, ám sajtójelentések szerint az elmúlt év hazai és nemzetközi tiltakozásai miatt a városvezetés igyekszik óvintézkedésekkel megakadályozni, hogy hírneve tovább csorbuljon. Ennek érdekében például felszólították a helyi éttermeket, hogy külső reklámfelirataikról – tapintatból – száműzzék a kutyahúsra utaló szavakat.

A Southern Metropolis Daily című dél-kínai lap azt is megtudta, hogy a Kuanghszi-Csuang autonóm területen lévő település elöljárói felszólították három helyi kórház alkalmazottait, hogy ne egyenek kutyát a fesztiválon. Úgy tudni, egy-egy ilyen ünnepség idején, amikor a helyieken kívül turisták lepik el Jülin utcáit, és amikor a menü elmaradhatatlan része a kutyahús, több ezer kisállatot készítenek elő emberi fogyasztásra.

A városvezetés közleményt adott ki, amelyben igyekszik előre elhatárolódni az ismét elkerülhetetlenül nagy nyilvánosságot kapó eseménytől. Mint fogalmaztak, a kutyahúsfesztivál nem a térség ünnepe, hanem az éttermek és a lakosság éves eseménye. Soha egyetlen kormányzati tisztviselő vagy társadalmi szervezet nem legitimálta rendezvényével – tették hozzá.

Tavaly állatvédők különböző csoportjai és állatszerető civilek szervezetten és spontán kifejezték tiltakozásukat a „véres hagyomány” ellen, és támogatást kerestek a helyi vezetésnél. A kampányhoz az idén kínai hírességek is csatlakoztak, így például két ismert színésznő, Betty Szun Li és Vicki Csao Vej, valamint a tajvani sztár, Barbie Hszu Hszi-jüan. A közösségi médiában terjedő felháborodott felhívásokból arra lehet következtetni, hogy a többséget megbotránkoztatja az esemény, de mindez vélhetően az idén is kevés lesz ahhoz, hogy a jüliniek lemondjanak csemegéjükről, amelyhez a trópusi gyümölcsöt, a licsit társítják, és erős pálinkát isznak. Hitük szerint e menüvel távol tudják tartani maguktól a betegségeket.

Korábbi riportokból kiderült, a helyiek nem látnak semmi kivetnivalót a kutyaevésben, mert számukra a kutya-, a marha- és a disznóhús egyre megy. A piaci hentes szerint is lehetetlen lenne az ugató négylábúak húsáról a helyieket leszoktatni, mert annyira része már az életüknek. A kisállatok védelmére alakult szervezetek közleményben hívtak fel az idén is a fesztivál elhalasztására. Azzal is érvelnek, hogy az ellenőrizetlen minőségű kutyahús károsíthatja az egészséget, továbbá hogy a rendezvény miatt megnő a kutyalopások száma, a kutyahús feketekereskedelme.

A kelet-kínai Csöcsiang tartományban 2011-ben egy 600 éves kutyafaló-karnevált sikerült betiltatni, mivel akkor a Csianhszi nevű település önkormányzatát az egész ország területéről rendkívül heves támadások érték.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.