Ötszáz éves graffitit fedeztek fel

A szakemberek digitális technikákkal tették újra láthatóvá az elhalványult festményeket.

UDM
2014. 06. 07. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ausztrál és kambodzsai szakemberek által feltárt alkotásokon zenészek, elefántok, istenek, graffitiszerű ember- és épületrajzok, valamint az európaiakkal való kapcsolattartást bizonyító ábrák láthatók.

A szakemberek fejlett digitális technikák és képjavító eljárások révén tették újra láthatóvá az évszázadok során rendkívül elhalványult festményeket – számolt be az ABC ausztrál műsorszolgáltató.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem kutatójaként dolgozó Noel Hidalgo Tan még 2010-ben fedezte fel a festmények halvány nyomait a templomegyüttesben, amikor ásatási munkálatokat végzett a helyszínen.

„Megláttam a festéseket a falon, és arra gondoltam, hogy talán van ott valami, ezért lefényképeztem őket” – mondta a szakember. „Később végigfuttattam őket a számítógépen és kiderült, hogy gondosan kidolgozott festmények, nem csupán festékfoltok” – tette hozzá.

„Angkor nincs kifejezetten közel a tengerhez, ám a képeken különböző vízi járművek, köztük európai hajók is láthatók, ami az európaiakkal való bizonyos fokú kapcsolattartást jelzi” – hangoztatta a kutató.

A Jáváról érkezett II. Dzsajavarman uralkodó által alapított Angkor a Khmer Birodalom fővárosa volt 802–1432 között. Fénykorában hatszázezer–egymillió lakosa lehetett, jóval több, mint a világ bármely korabeli városának. A romokat az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) 1992-ben nyilvánította a világörökség részévé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.