Hol és miképpen tudunk hasznosan, tartalmasan kikapcsolódni ezen a hétvégén? Az MNO pünkösdi programajánlata Hortobágytól Szentendrén át Pécsig.
Az első, pünkösdi hétvégén Dorka, a Bádogember és a gyáva Oroszlán kalandjait is végigkövethetik majd a nézők a Kabóca Bábszínház segítségével, a Bogár Muzsika pedig térbeli és időbeli zenei utazásra invitálja a gyerekeket az óbudai Hajógyári-sziget nagyrétjén.
Azokat, akik elmerülnének kicsit a népi mesterségek világában, a Kukutyin és a Cifra szoba várja, táncházat és táncbemutatót a Toppantó tánccsoport tart. A Színes faluban autentikus foglalkozások és bábelőadások segítségével Nigéria, Vietnam és Szíria szokásait, hagyományait fedezhetik fel a gyerekek, de lesz Tropicarium-sátor is, ahol reggeltől estig egzotikus és simogatható állatokat mutatnak be. A sportolni vágyókat az Öttusa Kölyök Parkba, a szórakoztató kísérleteket kedvelőket a Csodák palotája sátorba várják. Újpest önkormányzatának jóvoltából az idén is ingyenes buszjáratok szállítják Óbudára a IV. kerületből érkezőket.
Tízéves a szarvasi Manufakturális Szabó-Cipészműhely Múzeum. Pünkösd alkalmával kézművesmesterek termékbemutatójával, néptáncelőadásokkal és hagyományos népzenei koncertekkel várnak mindenkit az V. pünkösdi kézművesnapra, ahol bemutató keretében tekinthetik meg a manufakturális műhelyeket.
Balatongyörkön szombaton családi programok, játszóház, vasárnap szabadtéri szentmise, térzene, Balaton-koszorúzás, sétahajózás, folklór- és zenés műsorok, májusfa-kitáncolás, valamint pünkösdi utcabál ígér kellemes kikapcsolódást. Pünkösdhétfőn a horgászat szerelmesei tehetik próbára szerencséjüket a horgászverseny keretében.
Pünkösdkor a hazai szellemi kulturális örökség nemzeti jegyzékén szereplő 19 közösség mutatkozik be a szentendrei Skanzenben. A magyarországi közösségek mellett nemzetközi vendégek is bemutatják a pásztorélettel kapcsolatos örökségüket, így júniusban megismerhetjük Horvátország karneváli harangfelvonulás örökségét, Olaszország Canto a tenore – szardíniai pásztorénekek hagyományát és Szlovákia fujara fúvós hangszerének és zenéjének örökségét is.
Egerben szombaton Lajkó Félix és zenekara ad koncertet a Szépasszonyvölgyi Márai A. T. Látogatóközpontban. Vasárnap népi ügyességi játékok lesznek a Magor Magyarjai Hagyományőrző Egyesület szervezésében, a Kolompos Együttes, a Szeredás Népzenei Együttes és a Best Of Zenekar koncertje lesz látható az egri Eszterházy téren.
A Hortobágyi Kézművesudvarban kézművesmesterségekkel ismerkedhetnek meg a kicsik, a Hortobágyi Vadasparkban Állatok vészhelyzetben címmel az állatmentésről tanulhatnak az érdeklődők.
A húsvét-pünkösdi ünnepkörhöz kapcsolódnak a legszínesebb és legsokoldalúbb szokások. A szervezők kézműves-foglalkozásokkal, bábelőadásokkal, koncertekkel és bemutatókkal várják a gyerekeket.
A nyíregyházi Sóstói Múzeumfaluban megelevenedik a múlt, úgy, mint egykor a falvakban, királynéjárásra indulnak a lányok, hogy a néphit szerint a kendertermést növeljék. Magasra emelve királynéjukat járják majd a portákat és „Ekkora legyen kendtek kendere!” kiáltásokkal kívánnak bő aratást a valamikor fontos textilipari alapanyagnak számító rostos növényből. A „Ma vagyon, ma vagyon piros pünkösd napja” kezdetű ének elhangzása után, amelyből „a pünkösdi mavagyonolás” rituáléja keletkezett, ajándék is jár. Pünkösdhétfőn 10 és 17 óra között ünnepi nagyvásárt rendeznek, és kézműves-foglalkozásokkal, műhelybemutatókkal, lovaglással, szekerezéssel, íjászattal is várják az érdeklődőket. Lesz játszóudvar és „babonaházba” is betérhetnek az érdeklődők, akik a régi pünkösdi népi ételekből is kóstolót kaphatnak.
Csaknem száz pincészet tart nyitva és fogad akár előzetes bejelentkezés nélkül is bortúrázókat országszerte a nyitottpince-napok keretében június 7. és 9. között. A nyitottpince-napok kiterjed Magyarország szinte valamennyi borvidékére és bortermő helyére. A programhoz kapcsolódó idei újdonság a Pünkösdtől pünkösdig borturista kártya, amelyet megvásárlója már a 2014-es nyitottpince-napokon is használhat.
A kártya birtokosa 2014. június 7. és 2015. május 22. között a programhoz csatlakozó pincészetekben 20 százalék kedvezményt kap a borkóstoló és 10 százalék kedvezményt a borvásárlás árából. A résztvevők listája itt olvasható.
A Rózsakő legendája alapján pünkösdvasárnapra fiatal párokat várnak Badacsonyba, hogy ott jegyezzék el egymást, és vendégeikkel koccintsanak az erre az alkalomra készített eljegyzési borral. A hosszú hétvégén nemcsak a szerelmeseknek, hanem a családoknak is számtalan programot kínálnak a környéken: lesznek nyitott pincék, bortúrák, gyalogtúrák, kézműves-bemutatók, várfesztivál.
Pünkösdhétfőn már-már elfeledett hagyományok, a Dél-Alföldhöz kapcsolódó szép népszokások elevenednek fel a skanzenben. Az ópusztaszeri iskolások kedves pünkösdölője mellett a látogatókat valamennyi programelembe bevonják, velük együtt „bodzáznak”, és játékos vetélkedőkre invitálnak minden korosztályt. „Erős embör, dógos asszony, ügyes gyerök”: látogatói próbákon mérhetik össze a vendégek ügyességüket, értékes nyereményekért cserébe. Az ünnep leglátványosabb eleme a pünkösdi királyválasztás, melyen az idén még a tavalyihoz képest is több lovas legény küzd a megtisztelő címért.