A válasz: igen – írja a Bild.de. Drámai eredményekkel és felismeréssel zárult egy amerikai kutatás, amelyben 14 éven át vizsgáltak 123 000 alanyt. A kutatás következtetései szerint – az aktív részvevőkkel összevetve, akik kevesebb, mint 3 órát ülnek naponta – azok, akik több, mint hat órát töltenek ülve, 40 százalékkal növelik a kockázatot, hogy 15 éven belül elhalálozzanak.
A kutatók számítása szerint minden egyes – például tévé előtt – ülve eltöltött óra 22 perccel rövidítheti meg a várható élettartamunkat. Csupán emlékeztetőül, egy szál cigarettáért 11 perccel kell „fizetni”.
A mozgás hiánya gyengíti a szívet és a vérkeringést, az elgyengült erek pedig elmeszesednek. Ezen kívül a zsírégető izmok átalakulnak nyugalmi izmokká, amelyek túlnyomórészt cukrot égetnek. Ennek következtében megemelkedik a vér zsírtartalma, többek között a rossz koleszterint szintje is. Ugyanakkor csökken a zsírégető enzimek szintje, így elzsírosodik a szív, a máj és a belek is.
Mindez együttesen kiválthatja az inzulin-rezisztenciát, 2-es típusú cukorbetegség alakulhat ki, és a szívroham kockázata is jelentősen megemelkedik.
A jó hír, hogy – ellentétben a dohányzással, amelynél csak a leszokás jelent megoldást – az ülés káros hatását 3 óránkénti 15 perc mozgással ki lehet védeni.