Jane Aceng, az állami egészségügyi szolgálat igazgatójának hétfői tájékoztatása szerint az elhunyt férfival kapcsolatba került személyeket, nyolcvan főt karanténba helyeztek megfigyelésre. A lakosságot a legnagyobb fokú éberségre intették. Az egészségügyi minisztérium riasztott minden sürgősségi orvoscsapatot, amelyeknek tapasztalatuk van az ilyen életveszélyes betegségek elleni küzdelemben.
A hasonló járványokat eddig viszonylag hamar megfékezték Ugandában. Yoweri Museveni államfő nyugalomra intette a lakosságot, továbbá arra, hogy az emberek kerüljék az érintkezést egymással, és működjenek együtt az egészségügyi dolgozókkal. A kór áldozatául esett férfi egy keresztény missziós kórházban röntgenasszisztensként dolgozott Kampalában. A karanténba zártak közül 38 az ő munkatársa volt, 22-en egy másik klinikán dolgoztak a fővárostól mintegy 30 kilométerre. Az ebolával igen közeli rokonságban álló Marburg-vírus nem először jelenik meg az afrikai országban.
Erős fejfájással kezdődő, vérzéses lázzal járó fertőzés, amely az elmúlt években már több halálos áldozatot szedett. A betegek szervezete több helyen vérzik, a kór az esetek több mint nyolcvan százalékában halálhoz vezet, átlagban kilenc nap alatt. Engedélyezett védőoltás vagy gyógyszer még nincs ellene, de a kísérleti gyógyszert augusztusban már sikerrel kipróbáltak majmokon, az állatok meggyógyultak, még ha akkor kapták is a kezelést, amikor az első tünetek már jelentkeztek rajtuk.
A gyanú szerint a vírust elsősorban denevérek terjesztik, erre utal, hogy a múltban több olyan ugandai, illetve külföldi turista betegedett meg, akik denevérek lakhelyéül szolgáló barlangokban jártak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ezért már többször felhívta az ugandaiak és a turisták figyelmét, hogy kerüljék a barlangokat az országban.