A Candida albicans tulajdonképpen egy emésztőgomba, ami más jótékony hatású baktériumokkal együtt természetes módon megtalálható az egészséges szervezet bélflórájában és kifejezetten hasznos szerepe van. Jelenléte nem okoz problémát egészen addig, míg valamilyen okból kifolyólag el nem szaporodik. Azonban ha ez megtörténik, már nagyon nehéz visszaszorítani a terjedését, és a tünetek komoly panaszokat okozhatnak a pácienseknek.
Az életmód alapvetően befolyásolja, hogy milyen mennyiségben található a gomba a szervezetben, a kevés gyümölcs, zöldség és gabona fogyasztás, emellett pedig a sok szénhidrát- és cukorbevitel, valamint a rendszertelen táplálkozás mind elősegítik, hogy felboruljon a bélflóra normális állapota.
A gomba elszaporodásának egyik leggyakoribb oka tehát az immunrendszer meggyengülése, ami a rossz táplálkozás mellett egy széles spektrumú antibiotikumos kezelés hatására is létrejöhet. A bélflóra természetes állapotának megbolygatása kedvez a candida szaporodásának, de a stressznek, és a mesterséges adalékokban gazdag táplálkozásnak is súlyos következményei lehetnek.
A vérárammal a candida könnyedén eljut a testünk bármely pontjára, így még nehezebb megszabadulni tőle, és mivel a gomba elszaporodása egymással látszólag nem összefüggő tüneteket produkál gyakran hónapokba telhet, mire diagnosztizálják, hogy mi a problémák forrása. A leginkább tapasztalható kellemetlenségek, melyeket a gomba által kibocsátott mérgek okoznak több csoportba sorolhatóak. A gyomortáji panaszok között szerepelnek a haspuffadás, hasmenés vagy éppen székrekedés. Az idegrendszeri tünetek között a leggyakoribb a fáradékonyság, a rosszkedv, a labilis kedélyállapot, memóriazavar, alvásproblémák és a depresszió. Nők esetében gyakran kíséri a candida elszaporodást ismétlődő felfázás, hólyaghurut, gyulladások, petefészekciszták és más nőgyógyászati panaszok, komolyabb esetben meddőség is kialakulhat. Bőrgyógyászati tünetek között említik a viszkető kiütéseket, bőrirritációt, hajhullást de az élelmiszer allergia, asztma, rossz látás, libidócsökkenés vagy a makacs túlsúly oka is lehet a candida. A tüneteknek számtalan variációja létezik és néha csak néhány áll fenn éppen ezért, nehéz felismerni a gócpontot. Ha nincs más oka a tüneteknek érdemes a candidát is tesztelni.
A gombát manapság már egy egyszerű, gyógyszertárban vásárolható gyorsteszt is kimutatja, de a vér- vagy a székletvizsgálat még pontosabb eredményt adhat. A gomba elszaporodása egy speciális diétával szorítható vissza, az első 3 hétben egy nagyon szigorú étrendet kell követni, majd legalább 3-6 hónapig egy candidadiéta szerint kell étkezni. Száműzni kell az összes édességet, élesztőt tartalmazó ételeket és a szénhidrátban gazdag táplálékokat, az alkoholt és az erjesztett sajtokat. Mivel a gomba elsősorban a szénhidrátból nyeri a táplálékot, ha sikerül huzamosabb ideig tartani a diétát, magától visszaszorul a mennyisége, és enyhülnek, majd megszűnnek a kellemetlen tünetek.