Trombózisveszély: Daganatos betegként nagyobb a kockázat

A daganatos betegségek többszörösére növelik a mélyvénás trombózis kialakulásának kockázatát.

2014. 12. 31. 15:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes tumortípusokban erősebb, más daganatoknál kisebb a trombózis valószínűsége, az egyéni kockázatot számtalan tényező befolyásolja, s ezek idővel változnak is. Az viszont általánosan kijelenthető: valamennyi rosszindulatú daganat esetén jelentősen nagyobb a trombóziskockázat, mint daganat nélkül, s a mélyvénás trombózis súlyosabb lefolyású lehet a rákbetegeknél.

A veszélyt tovább fokozza a magas életkor, a nagyműtét, a hosszabb kórházi vagy otthoni ágyhoz kötött állapot, valamint a kemoterápiás kezelések is, ezért a daganatos betegeknek és családtagjaiknak is ismerniük kell a veszélyeket, a figyelmeztető tüneteket, s hogy mit tehetnek önmaguk a megelőzés érdekében.

A mélyvénás trombózis véralvadási zavar következménye: a vér áramlásának, a vér összetételének, illetve magának az érfalnak a megváltozása miatt vérrög alakul ki a szervezetben, amely növekedhet, elzárhatja a vért a szív felé visszavezető vénát, illetve ha a vérrög (latinul trombus) leszakad, az eljuthat akár a tüdőbe is, s ott elzáródást, azaz tüdőembóliát okozva a beteg életét is veszélyezteti. A tüdőembóliák több mint 90 százaléka mélyvénás trombózis következménye, s becslések szerint minden negyedik tüdőembólia olyan hirtelen következik be, hogy nincs idő sem a betegség felismerésére, sem annak kezelésére, így nem tudnak a betegen segíteni.

– Az embereknek akár a negyede is élhet együtt olyan genetikai hibával, amely kisebb-nagyobb mértékben trombózisra hajlamosít. Ezek az öröklött genetikai hibák laboratóriumi vérvizsgálattal ugyan kimutathatók, ám általános népegészségügyi szűrés nem indokolt, mert önmagukban ezek az eltérések nem okoznak gondot. A probléma akkor jelentkezik, ha a veleszületett rendellenességhez további provokáló tényezők társulnak – magyarázza prof. dr. Boda Zoltán, a Debreceni Egyetem Thrombosis és Haemostasis Központjának orvosszakmai igazgatója.

Ilyen, az életünk során szerzett tényező egyrészt az életkor, másrészt minden olyan állapot, betegség vagy gyógyszer, amely befolyásolhatja a véralvadást. Fiatalabb korban ezek között lehet említeni a hormonális fogamzásgátlást, a terhességet, majd a szülés utáni gyermekágyas időszakot, az órákon át való passzivitással járó repülő- vagy autóutakat.

A legnagyobb kockázatnövekedéssel ugyanakkor a műtétek és az ágyhoz kötöttség jár: az ortopédiai operációk – például térd- vagy csípőprotézis beültetés – vagy a hasi nagyműtétek utáni hónapokban rendkívül megnövekszik a mélyvénás trombózis eshetősége, ezért ezekben az esetekben a sebészeti osztályokon rutinszerűen alkalmaznak megelőzés gyanánt véralvadásgátló kezelést. Erre különösen oda kell figyelni azoknál, akiknek a családjában már fordult elő trombózis, illetve akiknek már életük során volt mélyvénás trombózisuk, mert az ő kockázatuk jelentősen nagyobb egy következő érelzáródásra.

Egy daganatos betegség diagnózisa önmagában is megnöveli a trombózis kockázatát. Ez olyannyira igaz, hogy amikor egy idősebb beteget mélyvénás trombózissal látnak el, akkor indokolt lehet kivizsgálást indítani olyan irányba is, hogy a baj hátterében netán nem egy addig ismeretlen daganatos betegség áll-e? Nem kirívó eset ugyanis, hogy egy trombózis hívja fel a figyelmet először a szervezetben zajló rosszindulatú folyamatra.

A daganatos betegség több módon is kihat a vérképzőrendszerre. Amint Boda Zoltán magyarázza, a daganatsejtek a véralvadást fokozó (trombogén) enzimet is termelnek, emiatt már a betegség megjelenése is fokozza a kockázatot. Mélyvénás trombózis szempontjából nagy kockázatúnak számít a gyomor, a vastagbél- és végbél, a tüdő, az agy, a petefészek, a hasnyálmirigy daganatos betegsége, továbbá a leukémia és a limfóma is, valamint egyes szakirodalmi publikációk szintén ide sorolják a hólyagdaganatokat.

Kisebb kockázati besorolással bírnak a fej-nyaki régió daganatai és az emlődaganatok, míg a prosztata, a nyelőcső, a méhnyak, a méhtest tumorai közepes kockázatúak. A daganattípustól függetlenül igaz azonban, hogy bármelyik rosszindulatú betegséggel diagnosztizált embernél magasabb a trombózisveszély, mint az egészségeseknél.

A helyzetet nehezíti, hogy nemcsak a daganatos betegség hajlamosít trombózisra, hanem a daganatellenes kezelések is. Amint írtuk, a műtétek általában is hordoznak kockázatot, ez alól pedig nem kivételek a daganatsebészeti operációk sem. Kórházi benn- fekvést követően hetekig, hosszú hónapokig is fokozott lehet a trombóziskockázat – a mélyvénás trombózisok kétharmada kórházi kezelést követő 3 hónapon belül következik be.

Mára az is bebizonyosodott, hogy nemcsak a sebészeknek, hanem az onkológusoknak is ügyelniük kell a trombóziskockázatra, mert a rák ellen hatékony egyes kemoterápiák és célzott daganatellenes gyógyszeres kezelések, valamint a hormonkezelések egy része ugyancsak növeli a trombózis előfordulásának valószínűségét. A különféle tényezők pedig egy rákbetegnél összeadódnak, emiatt a daganatos betegeknél rendszeresen fel kell mérni a trombózis kockázatát. Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinél szükséges véralvadásgátló kezelést alkalmazni, sőt annak kifejezett ellenjavallatai is vannak.

A hematológusok 2010-ben több mint húsz társszakmával egyeztetve tették közzé a részletes terápiás irányelveket, amelyek különféle kockázati csoportokat megállapítva adnak útmutatást számos orvosi szakmának ahhoz, hogy adott szituációkban indokolt-e, s ha igen, milyen típusú vérrögképződés-gátló kezelés szükséges. Az viszont általánosan leszögezhető: az érintetteknek fontos tisztában lenniük azzal, hogy esetükben mekkora a trombóziskockázat.

– A mélyvénás trombózis mintegy 90 százaléka a lábakban alakul ki, ritka hogy a probléma a karokban vagy a hasi vénák területén jelentkezik, de teljesen ezt sem lehet kizárni – szögezi le prof. dr. Losonczy Hajna, a Pécsi Tudományegyetem I. Számú Belgyógyászati Klinikájának hematológusa.

A mélyvénás trombózist a láb duzzadása, megdagadása, fájdalma, olykor melegség és kipirosodás kísérheti, amely jelentkezhet a lábfejnél, a bokánál, a vádliban, de a combban is, a fájdalom olykor hasonlít az izomlázra. Ezek a leggyakoribb tünetek, ám a trombózis sokszor alattomosan alakul ki, az esetek több mint felében egyáltalán nincsenek vagy nem egyértelműek a panaszok, ezért nem is gondolnak rá.

Losonczy Hajna azzal folytatja: ha már tüdőembólia alakult ki, a jellemző tünetek a légszomj és fulladás, mély lélegzetvételre vagy köhögésre súlyosbodó mellkasfájdalom. A tüdő- embóliát kísérheti rossz közérzet, szapora szívverés, szorongás, ritkábban előfordulhat véres köpet, szédülés, eszméletvesztés.

A mélyvénás trombózis az esetek egy részében – különösen a fennálló kockázati tényezők ismeretében – fizikális vizsgálattal is megállapítható, például amikor szemmel látható az egyik láb extrém megdagadása, a bőr elszíneződése. A diagnózis alapja egyébként a végtagok esetében a Doppler ultrahang vizsgálat, a tüdőnél a CT vagy MR, illetve mindkét esetben a laboratóriumi vizsgálat. Utóbbi a D-dimer szint meghatározásával történik: a D-dimer a vérrögről leszakadó kis molekula. Az emelkedett D-dimer szintet ugyan nemcsak mélyvénás trombózis okozhatja, viszont ha ez a laboratóriumi érték normális, ki lehet zárni a trombózist.

A beteg is tehet azért, hogy csökkentse a trombózisképződés kockázatát. Ezt szolgálja, hogy egy műtétet követően, amint az állapota megengedi, az ágyban, majd a kórteremben, a folyosón is mozogjon, tornázzon, s odahaza se hagyja el magát. Az átmozgatás mellett kompressziós harisnya viselése is hozzájárul ahhoz, hogy az alsó végtagokat nyomás alatt tartva segítse a vér visszaáramlását a szív felé.

A fizikális praktikák segítenek ugyan, de a gyógyszeres trombózisgátlást nem váltják ki. Nem daganatos betegeknél a trombózis gyanújának felmerülésekor akár a háziorvos is azonnal adhat vérrögképződés-gátló (latinul antikoaguláns) kezelést addig is, amíg a kivizsgálások megtörténnek, majd annak alapján a belgyógyász, hematológus szakorvos beállítja a megfelelő kezelést.

Nagyműtétek után a trombózismegelőző kezelést néhány napon át injekciós formában biztosítják, majd rendszeres laboratóriumi kontrollok mellett évtizedek óta a K-vitamin véralvadás-fokozó hatását gátló gyógyszert alkalmaznak. Mivel a véralvadásgátló hatást az elfogyasztott ételek, például a K-vitamint tartalmazó zöldségfélék szezonális változása, valamint időközben fellépő más betegségek és bevett gyógyszerek is befolyásolják, ezért fegyelmezett életmódra, akár élethosszig tartó orvosi ellenőrzésre, rendszeres laboratóriumi vérvételekre van szükség. A betegek egy részénél indíthatnak olyan új típusú terápiákat is, amelyek közvetlenül a véralvadásért felelős vérfaktort gátolják, s hatásukat nem befolyásolja az étrend.

Rákbetegség esetén az átlagosnál is nagyobb körültekintéssel kell eljárni, mert a daganatos folyamat a vérképzőrendszert nemcsak a túlzott véralvadás, hanem a másik véglet, a túlzott vérzékenység irányába is eltolhatja, sőt a két kockázat egyidejűleg is fennállhat. Ez azt jelenti: a trombózisgátló kezelést szoros kontroll és rendszeres felülbírálás mellett kell alkalmazni. Ahogyan a daganatellenes kezelésre, úgy a trombózis megelőzésére is igaz: minden esetben személyre szabott, az egyéni tényezőket mérlegelő, s az aktuális állapot változását követő kezelésre van szükség a megfelelő egyensúly megtartásához.

 

További hasznos és érdekes cikkeket olvashatnak a Rákgyógyítás.hu oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.