Ha több a fény, jobb az emlékezet

Japán tudósok rengeteg egeret boncoltak fel azért, hogy erre rájöjjenek.

2015. 05. 29. 15:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Science legújabb számában közzétett tanulmány megoldhatja a neurobiológia régi dilemmáját, amely szerint az emlékek tárolási vagy előhívási mechanizmusainak károsodása okozza-e az agysérülés, stressz vagy az Alzheimer-kór következtében fellépő retrográd amnéziát.

„A kutatók többsége a tárolási elméletet favorizálja, ám ebben a tanulmányban levezettük, hogy ezek a nézetek vélhetően tévednek, az amnéziánál ugyanis az emlékek visszakeresése, előhívása károsodik” – hangsúlyozta közleményben a Massachusettsi Műszaki Egyetemen (MIT) dolgozó Nobel-díjas japán biológus, Tonegava Szuszumu professzor, a cikk vezető szerzője.

Az MIT kutatói az optogenetika módszerét alkalmazták, fénnyel célzottan befolyásolva a kiválasztott, genetikailag módosított, fényérzékeny fehérjéket termelő idegsejtcsoportokat.

A kutatás során az egereknél, amint beterelték az állatokat a kísérleti „fülkébe”, az A-ketrecbe, lábaikra mért enyhe áramütéssel úgynevezett lefagyási viselkedési választ váltottak ki. A későbbiekben az egerek áramütés nélkül is megdermedtek a félelemtől, bekerülve az A-ketrecbe.

A továbbiakban az egerek egy részének anisomycint fecskendeztek be, hogy retrográd amnéziát váltsanak ki, míg a kontrollcsoport sóoldatot kapott. Mint várható volt, az amnéziás rágcsálók nem lapultak meg a félelemtől a kísérleti fülkében, vagyis nem voltak képesek összefüggésbe hozni a helyszínt az áramütéssel.

A kísérletek következő fázisában az egereket egy semleges környezetbe, a B-ketrecbe helyezték és kék fény impulzusaival szelektíven aktiválták a memóriában kulcsfontosságú szerepet betöltő agyterület, a hippokampusz génmódosított idegsejtjeit.

A neuronok és egyúttal az emléknyomok (engramok) aktiválásával az amnéziás rágcsálók a kontrollcsoport egyedeihez hasonlóan ismét megdermedtek a rettegéstől.

Tonegava Szuszumu professzor rámutatott, a vizsgálatok bizonyítják, hogy a retrográd amnéziát az emlékek előhívási problémái okozzák. A tudós egyúttal reményét fejezte ki, hogy az eredmények ösztönzést jelentenek a további, az emlékezet biológiájának megismerésére és a memória klinikai helyreállítására irányuló kutatásoknak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.