Táborkörkép, avagy mit kezdjünk a gyerekkel tizenegy hétig

Kalandtábortól a nukleáris szaktáboron át az emberi jogokkal foglalkozóig rengeteg lehetőség van. Csak a pénztárcánk bírja.

Konopás Noémi
2015. 05. 25. 17:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyjából a télikabátok kitisztítása, szekrénybe akasztása környékén kezd az óvodás-, iskoláskorú gyermekeket nevelő szülők fejében motoszkálni, hogy hamarosan itt a nyár – vajon idén hová tegyék az ifjakat, amíg ők a légkondis irodákban tapossák mindennapi mókuskereküket? Mázlistának számítanak azok, akik a nagyszülőktől, a nyugdíjas rokonságtól vagy barátoktól tudnak segítséget kérni. Még szerencsésebbek azok az esetek, amikor a nagyszülőknek hála a gyerek a boldog vakációból egy-egy hetet egy kisvárosban vagy faluban tölthet az ottani környezet, természet megtapasztalásával. Még ezeknek a családoknak is érdemes azonban körülnézniük és táborok után kutatniuk, mert a szünidő ezen eltöltési formája rengeteg élményt, felhőtlen örömet ad, és többek között alkalmazkodásra, önállóságra tanít, játékosan fejleszti a gyerek személyiségét.

Ma már remek portálok vannak, ahol a gyermek érdeklődését, személyiségét figyelembe véve több száz, ottalvós vagy akár napközis tábor közül választhatunk ár, kategória, helyszín alapján. Fontos azonban észben tartani, hogy a gyerekeknek nem feltétlenül a semmittevős, törölközőn fekvős, napozós nyugalom jelenti a kikapcsolódást, hanem esetleg a négy fal közül szabadulva aktív pihenésre, új ingerekre, kalandokra, élményekre vágynak.

Ehhez nyújtanak remek lehetőséget a legnépszerűbbek, az úgynevezett kalandtáborok. Itt a gyerekek olyan klasszikus tábori tevékenységekkel ismerkedhetnek meg, mint a számháború, nyílvesszőkészítés, túrázás, sátorállítás, akadálypálya – de strandolhatnak is. Egészen izgalmas tematikájúak is vannak, ilyen például a nyomozós tábor (ahol rejtély nem maradhat megoldatlanul), az űrtábor, ahol a gyerekek az égitestekkel, üstökösökkel, bolygókkal ismerkedhetnek meg, vagy akár a cirkuszos változat, ahol különböző trükköket sajátíthatnak el.

Nagy népszerűségnek örvendenek a sporttáborok is, amelyek azon túl, hogy a gyermek összes fölösleges energiáját lekötik, csapatjátékra, kitartásra, az egészséges életmódra nevelik a kicsiket úgy, hogy annak egy fikarcnyi kötelező íze se legyen. A teljesség igénye nélkül többek között szörf-, úszó-, tenisz-, lovas, foci-, bicikli-, sakktáborok között válogathatunk, de van már golftábor is. Remek ötlet a sportot összekötni a nyelvtanulással, sok sportos rendezvény ma már idegen nyelven zajlik, a gyerek észre sem veszi, és kiterjedt szókinccsel tér haza. A lányok nagy kedvence a tánctábor, azon belül is mehetnek többek között balett-, néptánc-, kubaitánc-, musicaltáborba, a legügyesebbek és a legvagányabbak pedig akár a rúdtáncot is bevállalhatják.

Azon gyerekeknek, akiknek legfőbb kifejezőeszköze a művészet, nyáron sem kell nélkülözniük kedvenc időtöltésüket. Részt vehetnek zene- és alkotó-, képzőművészeti, kreatívirodalom- és művészeti, fotózás-, színház- és filmművészeti vagy rajzfilmes, sőt akár grafikustáborban is. Bár ezek jó része elsősorban a felhőtlen és egyben hasznos, könnyed időtöltésről szól, vannak olyanok is, amelyek a későbbi pályaválasztást is megkönnyíthetik. Ilyen például a médiatábor, ahol profi segítséggel tanulhatnak a gyerekek vágni, forgatni, hírt írni. Vannak már tudóstáborok, ilyen például a különböző stratégiák tanulására, kipróbálására alkalmas logikai tábor. Igazi kuriózum az, ahol a gyerekek bepillanthatnak a fizika, kémia, biológia rejtelmeibe és látványos kísérleteket végezhetnek.

Már olyan, első hallásra igen ijesztőnek tűnő tábor is létezik, mint a nukleáris szaktábor, ahol magfizikai ismereteket sajátíthatnak el a tanulók, de megismerkedhetnek a radioaktív nyomjelzéssel vagy a sugárterápiával is. Bár haszna kétségtelenül van, ízlés és érdeklődési kör dolga – de mit tegyünk, ha a kis fizikusoknak ez kell? Akiknek paragrafus volt a jelük az óvodában és az emberi jog a mindenük, azoknak sem kell izgulniuk, találnak maguknak tábort. És még ezt is lehet überelni: van már olyan tábor, ahol 6 (!) éveseket löknek a kifutóra. Van ott minden: járásbetanítás, pózolások, beszédgyakorlatok, fotózások, reklámfilmforgatás.

A lehetőségek tárháza szinte határtalan, annak csak a pénztárcánk szabhat határt, ami pedig a piszkos anyagiakat illeti, határ a csillagos ég. Az általunk talált legdrágább ottalvós, egyhetes táborért 260 ezer forint erejéig kell a szülőknek a zsebükbe nyúlniuk, de a legtöbb hasonló nyaralást azért 10-20 ezer forintból meg lehet úszni. A napközis táborok közül a legdrágábbért 63 ezer forintot kell összespórolni, de a legtöbb átlagosan 20-30 ezerbe kerül, a legolcsóbb pedig 15 ezerbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.