A korán kelés például növelheti az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegség kockázatát – írja a Medical News Today.
Azt már korábban megállapították, hogy az alvászavarnak egészségre káros következményei lehetnek. Aki váltott műszakban dolgozik, annak felborul az életritmusa, így fokozottan ki van téve az anyagcsere betegségeinek.
A 30–54 éves korosztályból mintegy 500 embert vontak be a kutatásba azért, hogy megismerjék az alvási aktivitásukat, ezért egy hétig a mozgásukat mérő karszalagot kaptak, amely a nap 24 órájában szünet nélkül működött. Emellett ki kellett tölteniük egy kérdőívet az étrendjükről és a fizikai aktivitásukról.
A vizsgálatban részt vevők 85 százalékánál az alvásciklus felezőpontja később volt hétvégéken, mint hétköznapokon, és ezek az emberek később is ébredtek, amikor nem dolgoztak.
A kutatás eredménye szerint azoknál az embereknél, akiknél jobban eltért egymástól a munkanapi és a pihenőnapi alvásritmus – a szakértők ezt „social jet lag”-nek nevezték – nagyobb valószínűséggel alakult ki rossz koleszterinszint, nagyobb derékbőség, nagyobb testtömegindex (BMI), nagyobb inzulinszint éhgyomorra és inzulinrezisztencia, mint a kisebb „jet lag”-gel rendelkezőknél.
„Ezek a metabolikus változások hozzájárulnak az elhízás, a cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához”
– mondta Patricia M. Wong. A Pittsburgh Egyetem kutatásvezetője hozzátette, hogy az eredmények függetlenek voltak a kutatásban részt vevők étrendjétől, fizikai aktivitásától és egyéb alvási magatartásától. Ha a jövőbeni kutatások is megerősítik a pittsburghi eredményeket, abban az esetben el kell gondolkodni azon, hogy a munka és a társadalmi kötelezettségek milyen hatással vannak az alvásunkra és az egészségünkre – tették hozzá a kutatók.