Az Oxfordi Egyetem a finn Aalto Egyetemmel közösen készítette azt a tanulmányt (pdf itt), amely az emberek fizikai érintkezését vizsgálta. Arra a nem túl meglepő következtetésre jutottak, hogy a legtöbb ember nem fogadja szívesen, ha egy idegen megöleli.
Ha idegennel találkozunk, egy szempillantás alatt kell eldöntenünk, hogy mely üdvözlési formát válasszuk, kezet rázzunk, avagy kockáztassunk és arcon pusziljuk. Az emberek többsége vonakodik megérinteni egy idegent, az ölelés szóba sem kerülhet, maximum a kézfogás.
A kutatás során arra voltak kíváncsiak, hogy a társ, az azonos, illetve az ellenkező nemű barát érintése kellemes-e, valamint a testnek melyek azok a pontjai, amelyeken a leginkább elfogadott az érintés. A kutatásba öt országból – az Egyesült Királyságból, Finnországból, Franciaországból, Olaszországból és Oroszországból – 1368 embert vontak be.
A vizsgálat eredményét az alábbi testábra mutatja, melyen feltüntették, hogy a nők és a férfiak mennyire tartják megengedhetőnek bizonyos testrészükön az érintést, külön jelölték azt is, hogy a baráttól, a szülőktől, a társtól, a testvérektől, illetve az idegenektől érkező érintés a test mely területén elfogadható.
A nemek közti különbségek érdekes felismerést mutatnak: megállapították, hogy a nők sokkal inkább elfogadják a fizikai kontaktust, mint a férfiak. A férfiak nemi szervük érintését egy nő ismerősüktől elfogadhatóbbnak tartják, mint az anyjuktól. Ezzel szemben a nőknél ez a testrész tabuterület, ellenben a társ, valamint az édesanya nincs tiltólistán.
Az érintést a kapcsolat kontextusától függően értelmezték a kutatók, s arra a következtetésre jutottak, hogy amíg kellemes gesztusként fogadjuk a rokon vagy barát érintését, addig az idegenektől érkezőt leginkább elutasítanánk, ugyanakkor a társ érintése természetesen mindenki számára a legkellemesebb – tették hozzá a tanulmányban.
Azt is leírták, hogy minél erősebb a kötelék két személy között, annál nagyobb az a testfelület, melynek érintése megengedett, elfogadható a másik számára. Ez kevésbé van így, ha csak a társas érintkezés gyakoriságát nézzük. Ez annyit tesz, hogy sokkal inkább megölelünk egy rég nem látott jó barátot, mint azt, akivel nap mint nap találkozunk.
A tanulmány szerint nemcsak a nemek, hanem a nemzetek között is eltérés figyelhető meg a testi érintés vonatkozásában: a finnek körében a legelfogadottabb a fizikai kontaktus, a briteknél a legkevésbé. Az olaszok meglepő módon az oroszokon is túltesznek, mert nem kedvelik a testi kontaktust – emelték ki a kutatók.