Már nem szabad láncon tartani a kutyákat

Szakértők szerint az oktatásra és felvilágosításra kellene helyezni a hangsúlyt.

Székely Fruzsina
2016. 01. 06. 15:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyetlen állatot sem szabadna korlátozni a szabad mozgásában, mivel kifejezetten káros a pszichéjükre és testi épségükre nézve, hiszen a mozgásra minden élőlénynek szüksége van – nyilatkozta lapunknak Tósoki Heléna kutyapszichológus a januártól hatályos állatvédelmi rendelettel kapcsolatban. Az év elejétől ugyanis több kutyatartásra vonatkozó szigorítás lépett életbe a 2012-ben módosított állatvédelmi törvény nyomán. Ezek alapján egyáltalán nem szabad tartósan láncon tartani a kutyákat, arra ugyanakkor nem tér ki a jogszabály, pontosan mennyi ideig lehet, s mi számít tartósnak.

A kutyapszichológus úgy látja, az emberek többsége kényszerből vagy tudatlanságból tartja láncon a kutyáját, ezért ő elsősorban azt tartaná fontosnak, hogy a megfelelő tartásról oktatást, felvilágosítást szervezzenek, és csak ezután szankcionálják a törvény megsértését. Beszélt arról is, hogy egyelőre nem is tudják megfelelően ellenőrizni a szabályok betartását, ugyanúgy, ahogy a kötelező csip beültetését sem. A szakértő aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a láncon tartott kutyák gazdái valószínűleg utcára fogják tenni kutyájukat, hogy elkerüljék a bírságot, és vélhetően így majd több házi kedvenc is szökik meg a gazdájától.

Ugyanakkor – mint mondta – nem csak a lánc elhagyása miatt kell számolnia az állattartóknak a kedvencek elszökésével, ugyanis minden év végén több száz kutya menekül el otthonról a szilveszteri hangzavar miatt. A kutyák füle ugyanis sokkal érzékenyebb, mint az embereké, ezért a hangos zajok kellemetlen érzéssel járnak számukra. – Ha emberek számára szinte fülsiketítő a petárdázással járó zaj, akkor könnyen elképzelhető, mit élhetnek át az ebek tízszer érzékenyebb hallással – hívta fel a figyelmet a szakember. Tósoki Heléna szerint a gazdák meg tudnák akadályozni a kutyák szökését, ha akarnák.

Úgy vélte, az állattartók 80 százaléka odafigyel kedvencére, többek között otthon marad vele, beengedi a lakásba. Mint mondta, természetesen előfordulnak véletlen szökések is. Erre példaként említette, amikor biztonságos pórázon sétáltatják az ebet, de a közelben váratlanul durranó petárdától az pánikba esik, és kibújik a nyakörvből vagy a hámból. Ezeket a helyzeteket nagyon nehéz elkerülni, hiszen a lakásban tartott kutyákat muszáj kivinni december 31-én is, hogy el tudják végezni a dolgukat. Az állattartási szabályok szigorításáról kifejtette véleményét a Hérosz Állatmenhely is. Kérdésünkre közölték, a kutyák 80 százalékát „nem véletlenül” tartják láncon, így nem értenek egyet a rendelet bevezetésével.

Véleményük szerint beláthatatlan következményekkel járhat, ha azokat az állatokat, amelyek évekig ki voltak kötve, egyszer csak elengedik. Ettől függetlenül azonban kiemelték: a láncon tartást sem támogatják, de bizonyos esetben – például amikor nincs lehetősége a családnak kerítést állítani – szükséges lehet.

A menhely egyik alkalmazottja egyébként arról tájékoztatott, hogy az idei szilveszter éjszaka nyugalmas volt, csak két telefon érkezett elkóborolt kutyák miatt. A Hérosz Menhelyre végül csak az egyik állat került, de csip hiányában sajnos nem találták meg a gazdáját. Hasonló esetről számoltak be a Budaörsi Állatmenhelyen is. Január elsején két kutya került hozzájuk, mindkettő csip nélküli. Azonosítás hiányában még ott vannak.

– Összesen 5 elkóborolt eben tudott segíteni a Noé Állatotthon január elsején – mondta az alapítvány sajtóreferense. Schneider Kinga közölte: az összes állatot szerencsésen, csip alapján azonosították, így már mind hazakerülhettek. A hétvégén azonban még egy kedvencet fogadtak be, amely csip hiányában azóta is várja gazdáját.

A Bogáncs Állatvédő Egyesülethez közel 35 megkeresés érkezett elkóborolt kedvencekről. Közülük ötnek nem volt csipje, de két állaton kívül mind sikeresen visszajutott a kereső családhoz. A Bogáncsnál is meggondolatlan intézkedésnek tartják a szabályok szigorítását. Ők szintén azon az állásponton vannak, hogy feltehetően még több kutya kerül majd utcára – amint azt megkeresésünkre Abai Erika, a Bogáncs Állatvédő Egyesület titkára nyilatkozta. Szerinte a lánc bizonyos esetekben nagyobb mozgásteret biztosít és hasznosabb lehet, mint egy kutyakennel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.