HPV: férfiakra is veszélyes!

A vírus akár egy fertőzött törülközővel is könnyedén továbbterjedhet.

Kuslits Szonja
2016. 02. 27. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel a HPV leginkább nemi úton terjed, a fertőző betegségnél komoly problémát jelent, hogy azok a férfiak, akiknél tünetmentesen zajlik az infekció, tudtukon kívül továbbadhatják női partnereiknek. A vírus a fertőzés után általában hamar kimutatható, de a kórokozó ritkán több évig is lappanghat. A férfiak szűrését leginkább bőr- és nemi gyógyászok, urológusok végzik, akik általában szemölcsökre utaló tüneteket keresnek.

Kohán József bőrgyógyász-kozmetológus a Magyar Nemzetnek kifejtette: a HPV számtalan vírustörzset foglal magába, amelyek a férfiaknál leginkább jóindulatú fertőzést okoznak, ám hosszú fennállás után elfajuló bőrtumorokat is eredményezhetnek. Legismertebb megjelenési formái a bőrön a közönséges szemölcsök, de ezek a kórokozók hozzák létre a fibromákat és a lapos futószemölcsöket is. Mint mondta, mindkét nemnél előforduló tünet lehet a kiemelkedő, néha kiázott, nedvező szemölcs. „Azoknál a férfiaknál, akiknél egy évtizedig is fennáll a HPV-fertőzés, nagyobb a valószínűsége az elrákosodásnak. Ám az esetek többségében mind a férfiaknál, mind a nőknél kezelés nélkül is elmúlnak a tünetek, az immunrendszer legyőzi a vírust” – mondta a bőrgyógyász.

A betegek 90 százalékánál általában két év alatt sikerül legyőzni a szervezetnek a HPV-t, és a fertőzöttek 5-10 százalékánál jönnek létre a nemi szervek és azok környékén lévő szemölcsök. Kohán József arra is kitért, hogy a HPV okozta szemölcs a férfiaknál is gyakori, magánpraxisában szinte minden hónapban találkozik vele, jelenleg is kezel több esetet. Állami rendelésen azonban szerinte ez a szám még magasabb lehet.

A kezeléssel kapcsolatban elmondta: ha a szemölcs nem múlik el magától, a leggyorsabb eltávolítás elektrokauterrel, esetleg lézerrel lehetséges, ilyenkor a fertőzött bőrt leégetik a vírussal együtt. „Drasztikus, de általában a leghatékonyabb eljárás. Nem úgy, mint a fagyasztás, ami nem károsítja a vírust, csak egy fagyási sérülést okoz a bőrön, amiben még jobban szaporodnak a vírusok. Vannak citosztatikus kenőcsök, oldatok, sőt bátrabb orvosok ilyen tartalmú injekciót fecskendeznek a szemölcsökbe. Sokan a népi gyógyászat, a házipatika szereit is használják, ám ebben sok orvos nem hisz” – tudatta a bőrgyógyász.

Vonnák Eszter szülész-nőgyógyász lapunknak korábban arról beszélt, hogy a HPV azért is jelent komoly veszélyt, mert a nőknél csak a jóindulatú HPV-nek vannak tünetei, szemölcsös elváltozás képében jelenik meg, amit vagy a beteg vagy a párja idővel észlel, ezzel szemben a rosszindulatú HPV-nek nincsenek tünetei. Éppen ezért fontos a rákszűrés, hogy időben diagnosztizálják a problémát.

Ahogy a többi nemi úton terjedő betegségről is elmondható, úgy a HPV elkerüléséhez is fontos az óvszer használata, bár ez önmagában nem nyújt teljes védelmet, hiszen a bőrfelületek egymáshoz érintése is elegendő lehet a fertőződéshez. Kohán József felhívta a figyelmet arra is, hogy a már tünetes betegek fehérneműit, törülközőit érdemes kifertőtleníteni, kivasalni, mert így csökken az ön- és mások megfertőzésének kockázata.

A HPV-nek több mint száz típusa létezik, ezek közül az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat szerint a 16-os és a 18-as a felelős a nőknél kialakult méhnyakrák legalább hetven százalékért. Azért, hogy a lehető legjobban csökkentsék a kockázatot, 2014 óta a 7. osztályos lányok térítésmentesen kérhetik az oltást az iskolában. Az iskolás fiúkat azonban nem oltják, és a 7. osztályosnál idősebb lányoknak, nőknek, férfiaknak is komoly összeget, oltásonként harmincezer forintot kell fizetniük, mert az oltásokat a OEP nem támogatja.

Nemrég publikálták, hogy a védőoltás bevezetése óta eltelt tíz évben 64 százalékkal csökkent a tinédzser lányok fertőzéseinek száma az Egyesült Államokban. A szakemberek szerint bár az eredmények biztatók, még mindig túlságosan kevés fiatalt oltanak be HPV ellen. A 13 és 17 éves kor közötti lányoknak mindössze a 42 százaléka, a fiúknak a 22 százaléka kapja meg az ajánlott oltássorozatot. Az Egyesült Államokban jelenleg a 11–12 éves lányoknak és fiúknak ajánlják a vakcinát. Az amerikai Betegség-ellenőrzési és -megelőzési Központ (CDC) szerint évente nagyjából 27 ezer nőnél és férfinál diagnosztizálnak HPV-fertőzés okozta rákos megbetegedést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.