Robotok és reform az öregedés ellen

Ambiciózus tervvel állt elő a japán kormány, hogy fiatalabbá, energikusabbá tegye öregedő társadalmát.

Buzna Viktor
2017. 03. 22. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megható, egyszersmind szürreális élmény egy délutánt a tokiói Ezüst Szárnyak idősek otthonában eltölteni. Az egyik közösségi helyiségben húsz-harminc japán öregúr és néni üldögél, miközben a szoba másik végében egy humanoid robot tombol. – Gyerünk mindenki, még egy kört, csak most gyorsabban – buzdítja közönségét a fehér, letisztult dizájnnal tervezett gép. Nem kell hozzá tolmács, hogy lássuk: a szerkezet éppen átmozgató edzést tart. Az ápolók hívják az újságírókat, csatlakozzunk mi is, a kelet-közép-európai delegáció azonban nehezen lazul el. Nem úgy a japán célcsoport. Az öregek nagy többsége nyolcvan év feletti, sokan közöttük nemcsak idősek, de betegek is. A show-t azonban mindenki élvezi. A robotból előtörő elektronikus zene és a magas, visító hang előbb-utóbb mindenkit mozgásra késztet. Nekem azonban túl sok az inger, ezért a szomszédos, kisebb szobába sétálok át. Halkan megy a tévé, az egyik öreg hölgy könyvvel a kezében bóbiskol, miközben másikuk robotkutyákat simogat. Darabos mozgásuk és fura, nem épp természetes hangjuk miatt távolról is egyértelmű, hogy gépekről van szó.

– A páciensek idegrendszerét ért érzelmi stimuláció segít őket ébren tartani nappal, hogy éjszaka jobban aludjanak – mondja higgadt mosollyal az arcán Isikava Kimi, az otthon vezetője. Hamarosan azonban megértem, a japán robotika funkcionális, a tervezőket nem a futurisztikus élmények vezérlik. Ennek megfelelően az idősek otthona sem egy űrállomásra hasonlít, szűk folyosói, egyszerű betegszobái ugyanúgy néznek ki, mint itthon. Ami viszont szembetűnő, hogy kevesebb az alkalmazott. Megvizsgáljuk a gépeket, valamennyi az ápolók munkáját tehermentesíti vagy váltja ki: egy hidraulikus mellény a betegek emelésében segít, az ágyra fektetett intelligens matrac pedig vezetékek, kábelek nélkül is követi a páciens életfunkcióit.

Az Ezüst Szárnyak sok tekintetben jó kórképet ad a japán társadalomról. Az ápolóhiány oka ugyanis az, hogy a kelet-ázsiai ország rohamosan öregszik. Egyebek mellett a magas életszínvonalnak és a kiváló minőségű élelmiszereknek köszönhetően az emberek egyre tovább élnek, miközben a fiatalokat sújtó terhek miatt egyre kevesebb gyerek születik. Számokban: a születéskor várható élettartam 85 év felett van Japánban (ugyanez Magyarországon tíz évvel kevesebb), az idős korúak aránya a társadalomban több mint 26 százalék. Beszédes, hogy itt él a világon a legtöbb századik életévet betöltött állampolgár is, ők több mint hatvanezren vannak. Mindeközben évente kevesebb mint egymillió ember születik, az egy nőre jutó születéseket jelző termékenységi ráta 1,4 körül áll. A népesség fenntartásához a rátának meg kellene közelítenie a 2,1-es szintet. Ennek következtében pedig a japán lakosság rohamosan fogyatkozik: amennyiben a társadalmi trendek nem változnak, a most 120 milliós populáció 15 év múlva százmillió fő alá csökken.

Erről a társadalmi mobilizációt elősegítő kabinettitkárság vezetője, Takeda Kosuke tart előadást. A japán szociológus szerint az egyre öregedő társadalom komoly terhet jelent a nemzetgazdaságra és az egyénekre nézve egyaránt. – Amikor megkérdeztük a fiatalokat, hogy szeretnének-e családot alapítani, a válaszadók 90 százaléka válaszolt igennel – mondja Takeda. Szerinte tehát a probléma megoldható, csak el kell távolítani a rendszerből a családalapítást korlátozó tényezőket. Egyik rendszerszintű probléma, hogy a japán munkavállalók negyven százaléka nem teljes foglalkoztatott, hanem úgynevezett nem regulás, ők külsős szerződéssel dolgoznak. Ennek megfelelően jóval kevesebb bért kapnak és hátrányt szenvednek a szociális ellátásban is. Ezért többségük nem engedheti meg magának a családalapítást. S kiváltképp problémát okoz a felügyeletre szoruló szülők ellátása. A megnőtt kereslet miatt ugyanis az idősotthonok szolgáltatásai egyre drágábban elérhetőek. Az átlagkereset Japánban évente 8,3 millió forintnak megfelelő jen, az otthonok pedig 150 és 500 ezer forint közötti árskálán mozognak. – 2020-ig további 380 ezer idős ember szorul majd ellátásra – folytatja Takeda, ami állami beavatkozás nélkül tovább emelné az árakat. De nagy problémát jelent Japánban, hogy a csökkenő születésszám ellenére is kevés bölcsőde és óvoda áll rendelkezésre. A kabinettitkárság vezetője szerint húszezer családot érint a probléma, ennyi gyerek számára nincs hely állami intézményben. Ezért sok anya marad inkább otthon a gyerekekkel, az ápolásra szoruló szülőkkel, s az így kieső munkaerőnek végül a gazdaság látja kárát.

Ezért különösen sürgetővé vált a helyzet rövidtávú kezelése is, az összetett társadalmi problémára a japán kormány ambiciózus tervvel állt elő. Abe Sinzó miniszterelnök 2015-ös újraválasztását követően elsőként indított átfogó programot a társadalmi mobilitás fokozására. Ennek következtében a teljes nemzeti költségvetés felét, közel négyszázmilliárd dollárnak megfelelő jent (114 ezer milliárd forint) költ szociális programjára. Ebből a pénzből egyebek mellett ösztönzik az ápolók és óvónők képzését, támogatják újabb szociális intézmények megnyitását. Egy új rendelkezés segítségével például japán cégek pályázhatnak a dolgozók gyerekeinek megőrzésére szolgáló létesítményekre. Sokat költenek az oktatásra, megreformálják a diákhitel- és ösztöndíjrendszert is.

De van a szociális programnak kulturális oldala is. A kormány középiskolás gyerekeknek tart a család fontosságáról felvilágosító foglalkozásokat, s a Magyarországon is kipróbált, majd csúfos kudarcot vallott állami párválasztóhoz hasonlóan a japán kormány is szervezi a fiatalok megismerkedését. – Persze nem mondhatjuk nekik, hogy házasodjanak össze és csináljanak gyerekeket, de legalább a lehetőségét próbáljuk megteremteni – hangsúlyozza Takeda. A szakember hozzáteszi, a legnagyobb kihívás azonban a japán munkakultúra megváltoztatása. Miközben ugyanis sok nő kénytelen otthon maradni a gyerekek és az idősödő szülők miatt, a munkavállalók 22 százaléka hetente 50 óránál többet dolgozik. Ez pedig a duplája a világon második legtöbbet túlórázó nemzet, az Egyesült Államok statisztikájának. A szakember szerint ez különösen a külsős, nem reguláris munkavállalókat érinti, hiszen a teljes státuszban foglalkoztatottak bérszínvonalának eléréshez nekik többet kell dolgozniuk. Takeda elmondja, ennek megváltoztatására a kormány elszánt. Tavaly év végén látott munkához egy állami, gazdasági és érdekvédelmi szervezeteket is képviselő tanács, aminek célja, hogy egy közös megállapodással a dolgozói terheket egyenlőbben osszák el. A kihívás nem könnyű, hiszen a feladatok között szerepel a túlórák szigorúbb jogi szabályozása, ami természetesen nincs a japán cégek ínyére.

A kezdeményezést azonban nemcsak a munkaadó szféra, de a japán közvélemény sem fogadta egyöntetű lelkesedéssel. A szociális reform ugyanis a kormányfő nevét viselő gazdasági program, az Abenomics része, ami rövid távon lényegében a dolgozók számának növelését célozza. Ebbe pedig a gyereket nevelő, szülőkre vigyázó anyák és az idősebb korosztály is beletartozik, a nyugdíjkorhatárt például 2025-ig 62 évről 65-re emelik. A stratégiai program rövid távú hatásait tekintve annyi biztos, hogy a japán emberek az elmúlt években még keményebben dolgoznak. A kabinettitkárság adatai szerint máris egymillió emberrel több állt munkába, aminek köszönhetően az állami adóbevételek és a japán cégek haszna is emelkedni kezdett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.