Ivással az alkoholizmus ellen? Lehetséges!

Berlinben fogant ötletből született meg itthon is a nonprofit sör, amely civil kezdeményezéseket támogat.

Pintér Bence
2017. 04. 23. 5:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jótékonyságnak sok formája létezik: ott az adó egy százaléka, aztán adakozhat az ember magánúton, vagy rábízhatja a pénzét a témához értő civil szervezetekre. Vagy – és itt jön a csavar – elmehet bulizni, inni pár sört, és ezzel is segíthet az emberiségen. A „jótékony ser”, a SHARE ötlete bevallottan nem saját: Alvégi Lóci, a nonprofit cég alapítója Berlinben látott először szociális sört, és rögtön megtetszett neki a dolog.

Az elképzelés hazánkra adaptált verziója a következőképp néz ki: a kocsmában vagy boltban megvásárolt SHARE bevételének jelentős részét egy meghatározott rotációs rendszerben, különböző ügyek mentén osztja ki a nonprofit vállalat. Az alapítók a kultúra és művészet; szociális ügyek és jogvédelem; alkoholizmus és addikciók; oktatás-kutatás; környezet- és állatvédelem; egészségügy és sport területén kerestek meg az adott közeghez értő szakembereket, illetve ismert személyeket, hogy nagykövetként válasszanak ki tíz olyan szervezetet, amelyeknek a százezer forintos támogatás is nagyon jól jön. Az alapítók külön kiemelték az alkoholizmus és addikciók területét: itt kétszer annyi támogatást szeretnének adni az érintett szervezeteknek.

A sör 2016. év végi bevezetése óta eddig kétszer gyűlt össze az adomány: elsőként a drámapedagógiával foglalkozó KÁVA kulturális nevelési műhelynek, húsvét előtt pedig a hajléktalan embereknek ingyenes jogi segítséget nyújtó Utcajogász Egyesületnek adták át az összeget. A támogatás nem projektalapú, tehát a szervezetekre bízzák, hogy mire költik azt. Ádám István alapító hozzátette azt is, hogy a nagykövetek munkájához szakmai segítséget nyújtanak az országos szervezetfejlesztői hálózat, a Civil Kerék Társulás munkatársai. Az alapítók külön kiemelték, hogy az eddigi adományok ősszel és télen gyűltek össze, amelyek nem számítanak a sörivás szempontjából kifejezetten erős hónapoknak. 

A KÁVA-t kiválasztó nagykövet, Kovács Patrícia színésznő a sajtótájékoztatón elmondta: jó dolog, hogy tudatosabb élettel jobbá lehet tenni a világot. Az Utcajogász Egyesületet jelölő Amnesty International elnöke, Iván Júlia azt emelte ki, hogy rengeteg olyan szervezet van, amelynek egy ilyen összegű támogatás rengeteget jelent. A sport és egészségügy területen felkért nagykövet, Kovács Kokó István óriási ötletnek nevezte a SHARE-t, hozzátéve, hogy rendkívül nehéz, mégis jó feladat volt a tíz szervezet kiválasztása. 

Kétféle SHARE van egyébként, az egyik egy pils típusú ital; a másik pedig egy alkoholmentes, citromos barna sör. Budapesten és országszerte egyelőre 25-30 helyen lehet kapni, de folyamatos a bővítés, a csapat pedig nagyon készül a fesztiválszezonra: a Bánkitó Fesztivál kiemelt sörpartnerei lesznek. 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.