A világ időjárásának jellegzetességeit kutató World Weather Attribution nevű tudóscsoport csütörtökön közzétett jelentése szerint Nyugat-Európában mintegy 3 Celsius-fokkal magasabb lesz a júniusi hőmérséklet a hosszú távú átlagnál. „Világos bizonyítékot és szoros kapcsolatot találtunk az e havi rekordmeleg és az ember okozta klímaváltozás között” – mondta Geert Jan van Oldenborg, a holland meteorológiai intézet vezető kutatója, a jelentés egyik szerzője.
A fosszilis üzemanyagok használatával előidézett klímaváltozás miatt négyszer nagyobb a valószínűsége az ilyen típusú hőségnek Franciaországban, Hollandiában és Közép-Angliában, és tízszer nagyobb Portugáliában, valamint Spanyolországban – mutatták ki a jelentés szerzői történelmi folyamatokat elemezve.
A kutatók szerint egyre kevésbé valószínű, hogy a hőség a természet szeszélyének számlájára írható, és nem magyarázható a Nap aktivitásában bekövetkező változásokkal vagy olyan természeti tényezőkkel, mint a légkörben lévő vulkáni por kis mennyisége.
Ez azt jelenti, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása növelte meg a kockázatokat. „Az évszázad végére a magas hőmérséklet válik átlagossá Nyugat-Európában” – hangsúlyozták a kutatók.
„A hőség halálos lehet különösen a nagyon fiatalok és az idősebbek esetében. Fontos, hogy a városok együttműködjenek a tudósokkal, és a közegészségügyi szakemberek akciótervet dolgozzanak ki hőség esetére” – mondta Frederike Otto, az Oxfordi Egyetem kutatója, a tanulmány egyik szerzője.
A portugáliai erdőtüzekben több mint 60 ember vesztette életét, Spanyolországban több mint kétezer embert kellett kitelepíteni a bozót- és erdőtüzek miatt. Franciaországban, Svájcban és Hollandiában életbe kellett léptetni a hőségterveket. Június 21-én szinte egész Franciaországban a legforróbb éjszakát mérték a feljegyzések kezdete óta, Angliában 1976 óta a legforróbb júniusi napot jegyezték fel – emlékeztettek a szakemberek.
Ha a szén-dioxid-kibocsátást nem sikerül csökkenteni, akkor a globális hőmérséklet minden egyes egy Fahrenheit (0,55 Celsisu-fok) növekedésével az amerikai gazdaság a bruttó hazai termék (GDP) 0,7 százalékát veszítené el, és minden további egy Fahrenheit növekedés többe kerülne az előzőnél - derítették ki amerikai kutatók. A Kaliforniai, a Rutgers és Chicagói Egyetem kutatói a nemzetgazdasági adatok 29 ezer számítógépes szimulációja alapján számszerűsítették a globális felmelegedés árát az Egyesült Államok számára.
Az úttörő kutatás, amely segíthet lezárni a vitát arról, hogy a klímaváltozás segíti, vagy károsítja az amerikai gazdaságot, az első olyan tanulmány, amely a világ tudósai által kifejlesztett 116 klíma-előrejelzést és a legmagasabb szintű számítógépes statisztikai elemzést használta fel. A közgazdászok, klímakutatók vizsgálták az okozott károkat és az előnyöket is, például, hogy miként hat a magasabb hőmérséklet, a csapadék megváltozása, a tengerszint-emelkedés és az erősödő hurrikánok a mezőgazdaságra, a bűnözésre, az egészségre, a energiaszükségletekre, a munkaerőre és a part menti közösségekre - olvasható a Rutgers Egyetem által az eurekalert.org tudományos hírportálon közzétett közleményben.
Ha a szén-dioxid-kibocsátás nem lassul le, akkor egy 3-5 Celsius-fokos globális felmelegedés - a 19. századhoz képest - a nagy gazdasági világválság okozta gazdasági károkhoz mérhetőek, ám ezek a károk nem fognak később eltűnni, és a szegényebb térségekben jóval nagyobbak lesznek.
\"A szén-dioxid-kibocsátás rejtett költségei már nem rejtettek, azokat már világosan látjuk a kapott adatokból\" - mondta Amir Jina, a Chicagói Egyetem kutatója. A gépkocsik és erőművek szénkibocsátása átformálja az amerikai gazdaságot. Itt a Közép-Nyugaton, hasonló mezőgazdasági károkat tapasztalhatunk, mint az 1930-as évek válsága során - hangoztatta.
Ha nem teszünk jelentős erőfeszítéseket a kibocsátás csökkentésére, a Mexikói-öböl térségét hatalmas károk érik. A közösségek számára hatalmas kockázatot jelent a tengerszint emelkedése, amelyet fokozni fognak a valószínűleg egyre erősebbé váló hurrikánok - tette hozzá Robert Kopp, a Rutgers Egyetemről. A kutató felhívta a figyelmet arra, hogy az szélsőséges hőség növelni fogja a bűncselekmények számát, lelassítja a munkásokat, az egekbe szökteti a légkondicionálás költségeit és emberéleteket is veszélyeztet. Az amerikai GDP 18,558 billió dollárt tett ki tavaly.