Az elefántcsont termékek értékesítésének betiltásáért emeltek szót afrikai vadőrök Hongkongban, hangsúlyozva, hogy nem szabad eleget tenni a helyi kereskedők kártalanítási igényének, az ugyanis még több állat legyilkolásához fog vezetni.
A hongkongi törvényhozók kedden tartottak meghallgatásokat a helyi kormány régóta várt javaslatáról, amely 2021-re teljesen betiltaná az elefántcsontból készült tárgyak kereskedelmét a különleges igazgatású területen.
A javaslatot várhatóan még az idén elfogadják, ám a helyi kereskedők, akik kizárólag olyan termékeket árusíthatnak, amelyek az elefántcsont-kereskedelmet tiltó 1990-es nemzetközi egyezmény előtt kerültek a birtokukba, hevesen tiltakoznak a változtatás ellen. A kereskedők több millió dolláros kárpótlást követelnek árukészleteik átadásáért, az afrikai vadőrök szerint azonban az orvvadászok úgy tekintenének a kompenzációra, mintha a hongkongi vezetőség felvásárolná az elefántcsontot, ami még több állat elpusztítását okozná Afrikában. A meghallgatáson részt vevő szakértők és aktivisták szerint a kártalanítást azért is ki kell zárni, mert a kereskedők és a csontfaragók, akiknek már így is 27 évük volt a nagyjából 70 tonnányi elefántcsont értékesítésére, még majdnem öt évet kapnak, hogy megváljanak a készleteiktől.
A természetvédők szerint 2021-ig ugyanakkor még több illegális elefántcsontot csempészhetnek Hongkongba. Peking mindeközben azt tervezi, hogy még az év vége előtt betiltja az elefántcsontból készült tárgyak kereskedelmét.