Precedens értékű ítéletet várnak február 5-én hétfőre a természetvédők egy ritka ragadozómadár megmérgezése ügyében – írja a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME). A Kecskemét mellett megölt parlagi sas fokozottan védett, természetvédelmi értéke egymillió forint.
A később Remény nevet kapó sas 2013-ban, tojás korában került a dévaványai Túzokmentő Állomás keltetőgépébe. Oda azért vitték, mert megzavarták a fészket, melyet ezért a szülők elhagytak. A kikelt fióka internetes szavazással kapta a Remény nevet, amely most új értelmet nyerhet, amennyiben az igazságszolgáltatás is úgy akarja.
Remény annak idején nevelőszülőkhöz került, egy hevesi saspár fészkébe, ahol mostohatestvérével együtt sajátította el, mit is jelent sasnak lenni. Mielőtt kirepült volna, nyomkövető eszközzel látták el, mellyel a következő két és fél évben bejárta a Kárpát-medencét, de eljutott Szerbiába, Romániába, Szlovákiába, sőt Lengyelországba is. Majd 2015 elején azt mutatta a készülék, hogy a madár nem mozdul, ezért a szakemberek a helyszínre siettek, ahol élettelenül találták meg egy másik elpusztult parlagi sas és két rókatetem mellett. A laboratóriumi vizsgálatból kiderült, hogy mérgezés okozta az állatok elhullását.
A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda két gyanúsított ellen emelt vádat 2016 nyarán. „A vád szerint Sz. Z. 54 éves kecskeméti, és Sz. J. 38 éves városföldi lakosok egy tiltott hatóanyagú, rendkívül mérgező növényvédőszert fecskendeztek tojásokba és dúvadgyérítés céljából helyezték ki a csalikat, nem törődve annak természetvédelmi és humán egészségügyi kockázataival” – írja az MME. Akár hét és fél év is kiszabható rájuk. A „sasrajongók most feszülten várják”, milyen ítélet születik az ügyben, mely visszatartó erő lehetne a hasonló bűncselekmények elkövetőinek.
Az MME adatbázisában olvasható, hogy tíz év alatt Remény volt a hetvenötödik megmérgezett és megtalált parlagi sas. A szándékosan kihelyezett mérgezett csalétkek 2015-ben 600 védett madárral végeztek 163 millió forint természetvédelmi értékben, köztük volt 101 rétisas és 13 kerecsensólyom is. A gyilkos szereket olyannyira tiltja az EU, hogy a tartásuk is bűncselekménynek minősül, felhasználásuk pedig több éves börtönbüntetést vonhat maga után. Horváth Márton, az MME projektvezetője elmondta, Magyarországon él az uniós parlagisas-populáció kétharmada. Egy friss januári ragadozómadár-számlálás adatai szerint a hat részt vevő közép-európai országban 448–462 parlagi sasról beszélhetünk, ebből nálunk él 342–356 egyed.
Remény esetéhez kísértetiesen hasonlóról számolt be január közepén a Parlagisas.hu, ugyancsak mérgezés áldozata lett egy parlagi sas, ezúttal Szerbiában. Az egyesület szerint „elkeserítő, hogy a kutyák egy kis területen mennyi kitett mérget találtak, de ez az eset talán segít leleplezni és felelősségre vonni a területen régóta zajló mérgezések elkövetőit”. A szomorú statisztika miatt uniós támogatással Magyarországon, Szlovákiában, Csehországban, Ausztriában és Szerbiában is projektekkel igyekeznek visszaszorítani a mérgezéseket.