Minden március közepén magyar invázió van Prágában, az emberek alaposan kihasználják a hosszú hétvége nyújtotta lehetőségeket. Ilyenkor rengeteg magyar autót lehet látni a fizetős parkolási zónák határától kijjebb, de a kedvező repülőjegyárak miatt egyre többen utaznak repülővel is a sörözőkánaánba. Rossz hír, hogy a Ryanairnél már csak 100 ezer forint körüli áron lehet retúrjegyet találni, a cseh légitársaságnál pedig 30 ezer környékén alakul a legolcsóbb jegy március idusa körül. Tehát nagyon úgy néz ki, hogy nem marad más, mint idén is autóval nekivágni a Budapesttől 530 kilométerre eső városba.
Jó, hogy ha már előre megbarátkozunk a ténnyel, hogy még mindig tart a Brünn–Prága közötti D1-es autópálya felújítása – tíz évre tervezték megoldani a sztráda renoválását. Ez nagyjából egy-másfél órával növeli meg a menetidőt, és nincs menekvés, ha már a D1-esen vagyunk, Prágába lehetetlen másképp eljutni, hacsak nem akarjuk az egész Csehországot faluról városra megismerni. Így aztán a vasút is versenyben van, vonattal Pestről ugyanúgy 6,5–7, hét óra alatt lehet eljutni Prágába, mint közúton.
Ausztrián keresztül kerülve is vállalható az út – a térkép tanúsága szerint. Ha ezt választjuk, a hegyeshalmi átkelő bedugulásával kell számolni. Kis segítség: a Hegyeshalmi határátkelés információ nevű Facebook-csoport, amelyet gyakorlatilag a határt épp átlépő magyarok látnak el valós idejű várakozási információkkal.
A Mladá Fronta Dnes online kiadásából kiderül, idén öt újabb szakaszra vár felújítás, vagyis egysávosítás a cseh sztrádára, ezek közül két helyen már március első felében kezdődik a munka. A többi három szakaszra március második felében vonulnak fel a munkagépek, így aki húsvétra menne Prágába, annak még alaposabban fel kell készülnie a megnövekedő menetidőre.
A D1-es felújítása egyébként soha véget nem érő történetté kezd válni Csehországban, a közlekedési miniszter most jelentette be, hogy nem 2020-ra, hanem 2021-re várható az építkezés befejezése.
Aki még nem foglalt szállást Prágába, az már nagyon nem is fog. A magyarok márciusi kirajzása idejére minden évben kínlódás a kései szállásfoglalás. Ezért ajánljuk mentő ötletként a prágai életérzést – persze csak nagyon halványan visszaadó alternatívát: Brünnt avagy Brnot. A morva fővárosban ugyan sokkal kisebb az étterem- és kocsmaválaszték, de ez természetes, hiszen a lakosság ott 400 ezres a prágai 1,3 millióval szemben.