Volt egyszer egy Vadászati Világkiállítás

Emlékkonferenciára hívta a vadászati és erdészeti szakembereket a tudományos akadémia és az országos vadászkamara a fővárosi Városligetbe.

Nagy Áron
2011. 11. 11. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konferenciával emlékeztek erdészeti és vadászati szakemberek az 1971-es Vadászati Világkiállítás negyvenedeik évfordulójára Budapesten, a Vajdahunyad várban. Az Országos Magyar Vadászkamara Kulturális és a Magyar Tudományos Akadémia Erdészeti Bizottságának közösen szervezett fórumán a felszólalók közül többen fogalmaztak meg ajánlásokat a vadászat-vadgazdálkodás szabályainak változtatására, mások a természetvédelem és kultúra helyzetét mutatták be, míg megint mások a vad-, erdő- és mezőgazdaság harmonizálásának fontosságát hangsúlyozták. Jánoska Ferenc előadásának középpontjában például a szakoktatás színvonalának emelése állt. Szerinte a jövőre nézve elengedhetetlen, hogy a ,,papírgyárak” helyett az iskolarendszerű képzések váljanak egyeduralkodóvá. A magas minőség biztosítása érdekében pedig szigorú akkreditációs és ellenőrző rendszer bevezetését szorgalmazta.

Az apróvadállományra ható folyamatokat Faragó Sándor mutatta be. A szakértő grafikonokat tárt a közönség elé, amelyen az egyes fajok populációjának változását követhették figyelemmel. Ezekből kiderült, hogy az utóbbi évtizedekben általános volt az egyedszámok csökkenése legyen szó akár a fácánról, fogolyról vagy mezei nyúlról. Az okokról szólva Faragó a nagy mennyiségű műtrágya-felhasználást, az erdőtelepítést és a dúvadfajok – elsősorban a róka – elszaporodását jelölte meg fő problémaként. Galamb Gábor ugyanakkor optimistán nyilatkozott a hazai nagyvad második világháború utáni helyzetéről.

A konferencia résztvevőinek másik csoportja a negyven évvel ezelőtti világkiállítás előkészítéséről és hatásairól emlékezett. Tóth Sándor, Vajai László és Fáczányi Ödön idézték fel az 1971-es expót, amelyen félszáznál is több ország mutatkozott be, 2,1 millió látogató fordult meg, és 5500 trófeát állítottak ki. Érdemes megjegyezni azt is, hogy ez a nagyszabású rendezvény hozta meg az elismerést a magyar Nadler Herbert nevével fémjelzett trófeabírálati rendszernek, és szakmai egyeztetései nagyban hozzájárultak, hogy később megszülethetett a CITES néven ismert, különösen veszélyeztetett fajok kereskedelméről szóló nemzetközi szabályozás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.